Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bruśnieńskie krzyże. Roztocze

Galeria: Stare Brusno Włącz pokaz slajdów

 
Bruśnieńskie krzyże. Roztocze

Tytuł zdjęcia: Bruśnieńskie krzyże. Roztocze


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-10-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 6461 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Nagrobki w Starym Bruśnie wykonywano na zamówienie bądź na sprzedaż jarmarczną. Tradycyjnym miejscem ich sprzedaży był odpust w Jarosławiu, jednak handlarze z wozami pełnymi zabezpieczonych słomą nagrobków docierali także do wielu innych odległych miejscowości.
Miejscowość: Stare Brusno
Kraina: Roztocze
Województwo: podkarpackie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Stare Brusno

Stare Brusno to nieistniejąca już wieś na Roztoczu Wschodnim, nad Brusienką, wysiedlona jak i inne okoliczne miejscowości po drugiej wojnie światowej. Na terenie miejscowości powstał pierwszy dom pustelniczy sióstr Albertynek, założony przez Brata Alberta. Dziś nie ma po nim jednak śladu. Natomiast powodem, dla którego warto odwiedzić Stare Brusno jest schowany w lesie obok cerkwiska cmentarz. To bez wątpienia najpiękniejszy z południoworoztoczańskich cmentarzy, które według wielu źródeł zaliczne są do najpiękniejszych nekropolii w Europie. Większość nagrobków, które możemy na nich spotkać pochodzi właśnie z ośrodka kamieniarskiego znajdującego się w Starym Bruśnie.

Początkowo tworzono tu głównie koła młyńskie, jednak już od połowy XIX wieku coraz większy udział w produkcji miały przedmioty kultu oraz nagrobki. Pierwsze krzyże z uwagi na to, iż powstawały z bardzo twardego materiału, były dosyć niskie, głęboko wkopane w ziemię, o ramionach prostych lub poszerzających się na zewnątrz, jak w tzw. krzyżach maltańskich. Swymi rozmiarami i kształtem przypominały  znane z rozległych obszarów Europy, a w Polsce z Dolnego Śląska krzyże pokutne.

Dopiero później, kiedy przy produkcji nagrobków w Starym Bruśnie zaczęto stosować dużo bardziej miękki kamień wapienny, tutejsze krzyże i cokoły zaczęły się wzbogacać o coraz to nowe, bardziej finezyjne motywy. Dość charakterystycznym elementem przewodnim w nagrobkach spotykanych na roztoczańskich cmentarzach jest postać ukrzyżowanego Chrystusa i stojące z obu stron krzyża dwie Marie.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bruśnieńskie krzyże. Roztocze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Tamtejsze nekropolie zaliczane są do najpiękniejszych w Europie. I proszę mi wierzyć nie ma w tym przesady :-).

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2010-06-11  23:47:55
Bardzo ładna jest cała seria zdjeć ze Starego Brusna. Roztocze ma swoje uroki .Czas się wreszcie samej wybrać :) .

Autor: ROZKA   Dodano: 2010-06-10  13:11:34
zobacz wszystkie komentarze w serwisie