Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bieniszew - otoczony murem teren pustelni

Galeria: Bieniszew Włącz pokaz slajdów

 
Bieniszew - otoczony murem teren pustelni

Tytuł zdjęcia: Bieniszew - otoczony murem teren pustelni


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-06-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 3545 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Pustelnia powstała w 1663 roku. Właściciel okolicznych terenów Wojciech Kadzidłowski, starosta radziejowski i kasztelan inowrocławski, sprowadził tu kamedułów z Krakowa. Pierwsze zabudowania wykonano z drewna. Kościół był gotowy w 1671 roku. Po pożarze w 1741 roku świątynię odrestaurowano, jednak w latach 1747 - 81, na jej miejscu wzniesiono nowy murowany kościół. W 1819 roku władze carskie zamknęły klasztor. Kameduli wrócili doń w 1937 roku, z przerwą na czas II wojny światowej mieszkają w nim do dzisiaj. W czasie okupacji w klasztorze mieściła się najpierw filia obozu przejściowego dla duchowieństwa w Kazimierzu Biskupim, a od 1941 roku ośrodek szkoleniowy organizacji Hitlerjugend. Klasztor należy do Kongregacja Eremitów Kamedułów Góry Koronnej, której siedziba znajduje się we Frascati (Włochy). Ze względu na surową regułę furtę klasztorną można przekroczyć tylko w niedziele, w godzinach 10.00-11.30, kiedy w kościele odprawiana jest msza święta. W innym terminie na teren klasztorny wejść mogą tylko mężczyźni. Ponadto klasztor otwarty jest dla wszystkich trzy razy w roku: w drugi dzień Zielonych Świątek, 2 lipca (w rocznicę powrotu pustelników w 1937 r.) oraz 8 września (w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdy w kościele odbywa się uroczysty odpust). W tym ostatnim dniu wszyscy mogą wejść nawet na teren klauzury.
Miejscowość: Bieniszew
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Schowaj mapę

Bieniszew

Bieniszew, to mała osada położona około 8 km na północny zachód od Konina, wśród lasów dawnej Puszczy Bieniszewskiej. W miejscowości znajduje się klasztor położony na wzniesieniu zwanym Sowią Górą.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bieniszew - otoczony murem teren pustelni
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Znam Bieniszew z autopsji. Odwiedziłem to miejsce w 1975 roku i widzę, po fotografiach, że wiele się tam zmieniło na lepsze.Odrestaurowano i dobudowano eremy/ w latach 70 XIX wieku była to fundacja któregoś z polonusów z USA/ kościół i mury klasztorne pięknie się teraz prezentują. Bieniszewski erem to unikalne w skali europejskiej miejsce i cieszę się, że na Polskich Krajobrazach się ten temat pojawił. Brawo dla autora!!!

Autor: piotr55   Dodano: 2010-06-10  19:58:52
zobacz wszystkie komentarze w serwisie