Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Sromów - rzeźby rodziny Brzozowskich

Galeria: Sromów Włącz pokaz slajdów

 
Sromów - rzeźby rodziny Brzozowskich

Tytuł zdjęcia: Sromów - rzeźby rodziny Brzozowskich


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-11-13
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4170 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Rozstawione wzdłuż drogi rzeźby sprawiają, że malutki Sromów nabiera bajkowego charakteru. Ta unikalna w skali kraju kolekcja figur ludowych powstawała przez ponad 50 lat. Jej twórcą jest, nieżyjący już, Julian Brzozowski. Obecnie pasję ojca kontynuuje syn Wojciech.
Miejscowość: Sromów
Kraina: Mazowsze
Tagi: kolor sztuka ludowa  
Schowaj mapę

Sromów

Swojego czasu w Internecie krążyło zdjęcie drogowskazu kierującego do Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie. Dokładny napis na tabliczce brzmiał "Muzeum Sromów". Nie da się ukryć, że wskazówka to cokolwiek dwuznaczna i owa dwuznaczność szybko została "doceniona".

Trudno powiedzieć, czy twórcy słynnego drogowskazu świadomi byli popularności, jakiej ów znak przysporzy miejscowości, faktem jest jednak, że od tamtej pory o Sromowie słyszał niemal każdy. Być może owa tabliczka wywołała na niejednej twarzy uśmiech, jednak efekt promocyjny był kolosalny, zważywszy, że mówimy o wioseczce składającej się ledwie z kilku gospodarstw, położonej na polach pomiędzy Sochaczewem a Łowiczem.

Nie samą nazwą Sromów jednak żyje. W miejscowości znajduje się niezwykły zbiór rzeźby ludowej, składający się z ponad 400 ruchomych figur przestawiających sceny z życia wsi łowickiej. To właśnie do niego zaprasza "kontrowersyjny" drogowskaz.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Sromów - rzeźby rodziny Brzozowskich
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych