Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Pałac Czecza w Kozach XVIIIw.

Galeria: Kozy Włącz pokaz slajdów

 
Pałac Czecza w Kozach XVIIIw.

Tytuł zdjęcia: Pałac Czecza w Kozach XVIIIw.


Autor: JureK
Data dodania: 2010-07-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 5328 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Neoklasycystyczny Pałac rodziny Czeczów z XVIII w. przebudowany w XIX w. z obszarem pałacowo-parkowym. W parku znajduje się platan, jeden z nielicznych okazów tego gatunku w Polsce, fontanna oraz neoklasycystyczna kaplica dworska i lodownia. Z podań historycznych wynika, że w pałacu tym na początku 1915 roku baron Czecz gościł sztab I Brygady Legionów z Józefem Piłsudskim na czele. W sąsiedztwie pałacu jest budynek czworoboczny, który stanowi dawną krytą gontem barokową owczarnię dworską z XVIIIw. Niestety zabudowania wymagają remontu i odrestaurowania, ponieważ niszczeją w zastraszającym tempie.
Miejscowość: Kozy
Kraina: Beskid Mały
Województwo: śląskie
Tagi: pałace parki  
Schowaj mapę

Kozy

Wieś w woj. śląskim w powiecie bielskim, położona na północnych stokach Beskidu Małego, przy drodze z Bielska-Białej do Krakowa. Wg. przekazów historycznych na dwóch polanach istniały dwie osady noszące podobną nazwę Kozy Górne i Kozy Dolne. Do końca XVIII w. każda osada miała swojego wójta i innego właściciela, mimo że stanowiły jedną parafię. Pierwszy zapis historyczny z 1326 r. w wykazie wizytowanych parafii w Polsce pisze o miejscowości pod nazwą Dwie Kozy będącej posiadłością Zygfryda. Wieś posiadała kościół parafialny i zameczek otoczony wałem i fosą, którego resztki przetrwały do 1935 r. Były wsią szlachecką.

Kolejni właściciele to: Kornicowie (od ok. 1425r.), Gierałtowscy (od 1536r.). W okresie 1650-1687 Kozy Dolne należały do rodziny Rejów z Nagłowic. Nie da się wykluczyć, że na tym terenie przebywał również czasami Mikołaj Rej. W XIX w. Kozami władali Kluccy, a następnie baronowie Czecz de Lindenwald, których ślady w postaci budowli pozostały do tej pory. Należały do najbogatszych wsi ziemi oświęcimskiej. Słynęły ze znakomitych murarzy oraz warsztatów płócienniczych.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Pałac Czecza w Kozach XVIIIw.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych