Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Barokowa czworoboczna owczarnia św. Floriana w Kozach XVIIIw.

Galeria: Kozy Włącz pokaz slajdów

 
Barokowa czworoboczna owczarnia św. Floriana w Kozach XVIIIw.

Tytuł zdjęcia: Barokowa czworoboczna owczarnia św. Floriana w Kozach XVIIIw.


Autor: JureK
Data dodania: 2010-07-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2437 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Owczarnia czworoboczna z dziedzińcem, 6 bramami przejazdowymi i kwadratowym podwórzem wewnątrz.Kryta gontem.Powstała w czasach kiedy właścicielami Kóz byli Rejowie z Nagłowic W niszy bramy głównej znajdowała się drewniana figura św.Floriana.
Miejscowość: Kozy
Kraina: Beskid Mały
Województwo: śląskie
Schowaj mapę

Kozy

Wieś w woj. śląskim w powiecie bielskim, położona na północnych stokach Beskidu Małego, przy drodze z Bielska-Białej do Krakowa. Wg. przekazów historycznych na dwóch polanach istniały dwie osady noszące podobną nazwę Kozy Górne i Kozy Dolne. Do końca XVIII w. każda osada miała swojego wójta i innego właściciela, mimo że stanowiły jedną parafię. Pierwszy zapis historyczny z 1326 r. w wykazie wizytowanych parafii w Polsce pisze o miejscowości pod nazwą Dwie Kozy będącej posiadłością Zygfryda. Wieś posiadała kościół parafialny i zameczek otoczony wałem i fosą, którego resztki przetrwały do 1935 r. Były wsią szlachecką.

Kolejni właściciele to: Kornicowie (od ok. 1425r.), Gierałtowscy (od 1536r.). W okresie 1650-1687 Kozy Dolne należały do rodziny Rejów z Nagłowic. Nie da się wykluczyć, że na tym terenie przebywał również czasami Mikołaj Rej. W XIX w. Kozami władali Kluccy, a następnie baronowie Czecz de Lindenwald, których ślady w postaci budowli pozostały do tej pory. Należały do najbogatszych wsi ziemi oświęcimskiej. Słynęły ze znakomitych murarzy oraz warsztatów płócienniczych.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Barokowa czworoboczna owczarnia św. Floriana w Kozach XVIIIw.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych