Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kozy. Panorama Dworu z XVIIIw.

Galeria: Kozy Włącz pokaz slajdów

 
Kozy. Panorama Dworu z XVIIIw.

Tytuł zdjęcia: Kozy. Panorama Dworu z XVIIIw.


Autor: Halina
Data dodania: 2011-03-08
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2554 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Kozy
Kraina: Beskid Mały
Województwo: śląskie
Tagi: dwory klasycyzm  
Schowaj mapę

Kozy

Wieś w woj. śląskim w powiecie bielskim, położona na północnych stokach Beskidu Małego, przy drodze z Bielska-Białej do Krakowa. Wg. przekazów historycznych na dwóch polanach istniały dwie osady noszące podobną nazwę Kozy Górne i Kozy Dolne. Do końca XVIII w. każda osada miała swojego wójta i innego właściciela, mimo że stanowiły jedną parafię. Pierwszy zapis historyczny z 1326 r. w wykazie wizytowanych parafii w Polsce pisze o miejscowości pod nazwą Dwie Kozy będącej posiadłością Zygfryda. Wieś posiadała kościół parafialny i zameczek otoczony wałem i fosą, którego resztki przetrwały do 1935 r. Były wsią szlachecką.

Kolejni właściciele to: Kornicowie (od ok. 1425r.), Gierałtowscy (od 1536r.). W okresie 1650-1687 Kozy Dolne należały do rodziny Rejów z Nagłowic. Nie da się wykluczyć, że na tym terenie przebywał również czasami Mikołaj Rej. W XIX w. Kozami władali Kluccy, a następnie baronowie Czecz de Lindenwald, których ślady w postaci budowli pozostały do tej pory. Należały do najbogatszych wsi ziemi oświęcimskiej. Słynęły ze znakomitych murarzy oraz warsztatów płócienniczych.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kozy. Panorama Dworu z XVIIIw.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dzięki Jurku za podanie tych ciekawostek odnośnie dworu w Kozach k.Bielska-Białej. Platan rosnący w parku przed pałacem jest podobno najstarszy w Polsce:)

Autor: Halina   Dodano: 2011-03-09  20:09:43
Popularnie nazywany od nazwiska właścicieli Pałacem Czeczów. Kozami zarządzali najpierw Kluccy, a następnie baronostwo Czecz de Lindenwald. W lutym 1915r. w tym budynku goszczony był przez Mariana Czecza komendan Józef Piłsudski. Komenda I Brygady Legionów mieściła się w Kętach.

Autor: JureK   Dodano: 2011-03-08  22:33:53
zobacz wszystkie komentarze w serwisie