Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: NiedzicaWłącz pokaz slajdów

Zapora Niedzica, Jezioro Czorsztyńskie
Czerwiec, Zamki: Niedzica i Czorsztyn
Marzec, Zamki: Niedzica i Czorsztyn
Widok na Tatry z pogranicza Pienin i Spisza. Okolice Stomowców Wyżnych
NIEDZICA
Jezioro Czorsztyńskie
zapora na Jeziorze Czorsztyńskim
Zamek w Niedzicy
Zamki w Niedzicy i Czorsztynie - kultowy widok
Zamek Niedzica w oddali zamek Czorsztyn
Niedzicki zamek z tatrzańskim Hawraniem w tle
Widok z tamy w Niedzicy na Jezioro Sromowieckie i Spisz
Zamek w Niedzicy
Zamek w Niedzicy
Komnata na zamku w Niedzicy
Komnata na zamku w Niedzicy
Zamek w Niedzicy
jezioro czorsztynskie
jezioro czorsztynskie
niedzica
Niedzica

Niedzica

miejscowość

Wieś Niedzica całe stulecia była częścią państwa węgierskiego. Do Polski została przyłączona dopiero w 1920, po rozpadzie Austro-Węgier. Co ją wyróżnia, to nieprawdopodobnie piękne położenie nad zbiornikiem czorsztyńskim i zamek Dunajec - średniowieczna warownia, która usadowiła się na wschodnim skalnym cyplu grzbietu Tabor.

Zamek Dunajec pochodzi z XV w. i jest jedną z największych atrakcji w województwie małopolskim. Zachował się prawie w całości. Wznosi się na kilkusetmetrowej skarpie nad Dunajcem i przegląda w lustrze połyskującej wody. Rozpościerające się zeń malownicze widoki podziwiać można z dwóch tarasów widokowych - na Pieniny, zamek czorsztyński i zaporę. Zwiedzaniu udostępniony jest szczęśliwie zarówno zamek górny, jak i dolny, które oferują nie tylko coś dla ducha, ale i ciała. Zjemy tu smakowity obiad, zwiedzimy zamkowe komnaty - Salomonów, salę myśliwską czy izbę straży, oraz lochy, w których dziś mieści się izba tortur (podobno więziono tu Janosika).

Zamek i okolica bezsprzecznie zauroczą każdego, ich czarowi poddał się także niejeden filmowy reżyser - w latach 50. XX w. kręcono tu na przykład niektóre sceny "Zemsty", a także serialu "Janosik". Zamek Dunajec zobaczymy też w "Wakacjach z duchami" i "Mazepie" zrealizowanej na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego.