Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łowicz. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP.

Galeria: Łowicz Włącz pokaz slajdów

 
Łowicz. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP.

Tytuł zdjęcia: Łowicz. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP.


Autor: ElaJ
Data dodania: 2010-06-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 3679 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Łowicz
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
 
Schowaj mapę

Łowicz

Leżący godzinę drogi od stolicy niewielki Łowicz jest kojarzony przede wszystkim z kulturą ludową. W nim to znajduje się maleńki skansen kultury ludowej regionu łowickiego dający przedsmak tego, co możemy zobaczyć w pobliskich Maurzycach.

Łowicz jest niezwykle urokliwy. Przede wszystkim jego centrum, w którym nagromadziła się większość najciekawszych zabytków. Wędrówkę najlepiej zacząć od Starego Rynku, na którym wznosi się potężna bazylika katedralna. Świątynia stała tu podobno już w 1100 wieku, w 1999 r. odwiedził ją sam papież Jan Paweł II. Nieopodal, w pobliskim gmachu pomisjonarskim, rezyduje obecnie muzeum, a w dawnej dziekani Biskup Łowicki. Największe wrażenie robi zaś mroczny, barokowy kościół oo. pijarów, którego rozłożysta monumentalna fasada dosłownie przytłacza. Oczywiście w pozytywnym sensie.

Najładniejszą uliczką Łowicza jest niewątpliwie Zduńska, prowadząca od Starego do Nowego Rynku. Wzdłuż całej jej długości stoją niskie, kolorowe domki, w nich sklepy i sklepiki. Niegdyś mieściły się tu kramy rzemieślnicze. Uliczka odbiega wyglądem znacznie od przeciętnych łowickich ulic, dlatego spacerując nią, ma się wrażenie przebywania w zupełnie innym mieście.

Nowy Rynek to duży plac otoczony kolorowymi kamienicami, z których część pochodzi z XVI i XVII w. Jest jednym z trzech zachowanych w pierwotnej formie trójkątnych rynków w Europie. Pozostałe dwa możemy podziwiać w Bonn i Paryżu. W jego północnej części stoi pomnik ku czci Powstańców 1863 r. Zdobi go także fontanna oraz ławeczki dla pragnących zażyć chwili odpoczynku. Jako że rynek zachował średniowieczny układ urbanistyczny, stanowi teraz jedną z najciekawszych atrakcji regionu. Jak całe miasto zresztą.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Łowicz. Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuję Pani Halince za wszystkie miłe komentarze:) Do Łowicza jeżdżę od kilku lat na Jarmark Łowicki w czerwcu. W tym roku dodatkowo pojechałam obejrzeć piękne uroczystości Bożego Ciała. Przy okazji pobytu na tegorocznym Jarmarku Łowickim w dniach 26 - 27 czerwca 2010 postaram się pokazać codzienny Łowicz. Pozdrawiam serdecznie:)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2010-06-09  09:53:45
Dziękuję również,ze dzięki Pani zdjęciom mogłam chociaż troszkę poznać Łowicz,bo nie znam miasta zupełnie,nigdy w nim nie byłam:(( Pozdrawiam serdecznie:))

Autor: Halina   Dodano: 2010-06-08  23:05:36
zobacz wszystkie komentarze w serwisie