Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Łowicz - krwioobieg

Galeria: Łowicz Włącz pokaz slajdów

 
Łowicz - krwioobieg

Tytuł zdjęcia: Łowicz - krwioobieg


Autor: Agnieszka Dąbrowska
Data dodania: 2010-08-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2703 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Każde miasteczko ma swój ukryty krwioobieg: codziennych sprawunków, gestów, emocji. Odwiedzając Łowicz można ów drugi krąg zagubić, w przytłaczającej mnogości tutejszych zabytków, w braku czasu, w fotografii. A życie toczyć się będzie gdzieś z boku. W cieniu drzew okalających kolegiatę, przy warzywniaku, bankomacie, na targu, w wąskich podwórkach. Tylko od nas samych zależy, czy Łowicz będzie jedynie kolejnym zbiorem zabytków, czy miejscem na ziemi, gdzie żyją ludzie, tworząc, dzień po dniu, niepowtarzalną atmosferę tego sennego miasteczka.
Miejscowość: Łowicz
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
 
Schowaj mapę

Łowicz

Leżący godzinę drogi od stolicy niewielki Łowicz jest kojarzony przede wszystkim z kulturą ludową. W nim to znajduje się maleńki skansen kultury ludowej regionu łowickiego dający przedsmak tego, co możemy zobaczyć w pobliskich Maurzycach.

Łowicz jest niezwykle urokliwy. Przede wszystkim jego centrum, w którym nagromadziła się większość najciekawszych zabytków. Wędrówkę najlepiej zacząć od Starego Rynku, na którym wznosi się potężna bazylika katedralna. Świątynia stała tu podobno już w 1100 wieku, w 1999 r. odwiedził ją sam papież Jan Paweł II. Nieopodal, w pobliskim gmachu pomisjonarskim, rezyduje obecnie muzeum, a w dawnej dziekani Biskup Łowicki. Największe wrażenie robi zaś mroczny, barokowy kościół oo. pijarów, którego rozłożysta monumentalna fasada dosłownie przytłacza. Oczywiście w pozytywnym sensie.

Najładniejszą uliczką Łowicza jest niewątpliwie Zduńska, prowadząca od Starego do Nowego Rynku. Wzdłuż całej jej długości stoją niskie, kolorowe domki, w nich sklepy i sklepiki. Niegdyś mieściły się tu kramy rzemieślnicze. Uliczka odbiega wyglądem znacznie od przeciętnych łowickich ulic, dlatego spacerując nią, ma się wrażenie przebywania w zupełnie innym mieście.

Nowy Rynek to duży plac otoczony kolorowymi kamienicami, z których część pochodzi z XVI i XVII w. Jest jednym z trzech zachowanych w pierwotnej formie trójkątnych rynków w Europie. Pozostałe dwa możemy podziwiać w Bonn i Paryżu. W jego północnej części stoi pomnik ku czci Powstańców 1863 r. Zdobi go także fontanna oraz ławeczki dla pragnących zażyć chwili odpoczynku. Jako że rynek zachował średniowieczny układ urbanistyczny, stanowi teraz jedną z najciekawszych atrakcji regionu. Jak całe miasto zresztą.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Łowicz - krwioobieg
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Byłam w Łowiczu w Boże Ciało. I z premedytacją ominęłam ten barwny korowód procesji... na jej tyłach było jeszcze inaczej niż na zdjęciach Agnieszki. Każde miasteczko ma wiele twarzy - i wszystkie są prawdziwe. I ta zabytkowa, i ta uroczysta, i ta codzienna... i ta gdzieś zapomniana na uboczu.

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2010-08-29  08:33:18
Trochę jak kadr z filmu Sztuczki:)

Autor: Istra&Maks   Dodano: 2010-08-27  15:17:55
zobacz wszystkie komentarze w serwisie