Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zespół dworski w Czernicy - pałac

Galeria: Czernica Włącz pokaz slajdów

 
Zespół dworski w  Czernicy - pałac

Tytuł zdjęcia: Zespół dworski w Czernicy - pałac


Autor: JureK
Data dodania: 2010-08-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.33  Ocen: 3  Odsłon: 3576 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zespół dworski w Czernicy tworzyły: pałac , 2-hektarowy park, 2 stawy rybne, karczma dworska, budynki zarządcy i pracowników dworskich, stodoły, obory i drewniany spichlerz. Najokazalszym obiektem dworskiej architektury jest pałacyk, pochodzący z poł. XIX w., wzniesiony na miejscu starszego dworu.Wewnątrz pałacu znajduje się zachowana sala myśliwska z ciekawym neorenesansowym piecem kaflowym. Pałac zbudował baron von Roth. Po jego śmierci w 1895 r. mieszkała tu jego żona Albina, pozostając w nim aż do swej śmierci w 1927 r. Rok później folwark czernicki wraz z pałacykiem został wydzierżawiony Henrykowi Mullerowi, a od 1937 r. Schlesingerowi.W 1945 r. dobra dworskie rozparcelowano, a w pałacu utworzono Urząd Stanu Cywilnego. W latach 1948-49 mieściła się Szkoła Rolnicza. W latach 50-tych przejęły Zakłady Mięsne w Bytomiu. W 1993 r. po zlikwidowaniu tuczarni świń zabudowania przekazano Radzie Sołeckiej. W latach 1997-99 przeprowadzono jego remonti i został przeznaczony na działalność kulturalną jako Ośrodek Kultury "Zameczek".
Miejscowość: Czernica
Kraina: Górny Śląsk
Województwo: śląskie
Tagi: pałace  
Schowaj mapę

Czernica

Czernica to wieś należąca do gminy Gaszowice w powiecie rybnickim, znajduje się w płn.-zach. części Płaskowyżu Rybnickiego. Leży na trasie kolejowej Rybnik - Rydułtowy - Sumina.

Nazwa pochodzi prawdopodobnie od "czarnej wody" - potoku przepływającego przez wieś, zabarwionego górniczymi pokładami węgla kamiennego. Od 1770 r. posiada swój herb przedstawiający podwójną lilię koloru złotego na niebieskim tle.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zespół dworski w Czernicy - pałac
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dopisała pogoda, a i sama miejscowość jest sympatyczna:)

Autor: JureK   Dodano: 2010-08-25  22:08:58
Bardzo dobrze pokazany pałac w Czernicy. Na tle czystego, bezchmurnego nieba pałac prezentuje się okazale. Przy okazji bardzo dziękuję za odwiedziny i miłe komentarze do mojej galerii:)))

Autor: ElaJ   Dodano: 2010-08-24  12:28:42
zobacz wszystkie komentarze w serwisie