Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: CieszynWłącz pokaz slajdów

szlakiem kwitnącej cieszyńskiej magnolii i wzgórze zamkowe
szlakiem kwitnącej cieszyńskiej magnolii
Cieszyn. Ozdobne okno zabytkowej kamienicy.
Cieszyn. Ulica Pawła Stalmacha.
Cieszyn. Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości.
Cieszyn. Na szlaku kwitnących magnolii
Cieszyn. Portal kościoła św.Krzyża .
Cieszyn. Ulica Głęboka prowadząca z Rynku do zamku.
Cieszyn Portal ewangelickiego Kościoła Jezusowego z XVIII wieku.
Cieszyn. Kościół św.Elżbiety z klasztorem sióstr Elzbietanek oraz oddział Szpitala Śląskiego.
Cieszyn. Ulica Kochanowskiego - dawna bursa mlodzieży szlacheckiej.
Cieszyn. Klasztorny kościół Ojców Bonifratrów pw.Wniebowzięcia NMP.
Cieszyn. Widok ogólny Rynku.
Cieszyn. Zabytkowe kamienice pierzei zachodniej Rynku.
Cieszyn. zabytkowe kamienice przy Rynku.
Cieszyn. Ratusz z 1800r. z pogranicza późnego baroku i klasycyzmu.
Cieszyn. Rynek - południowa pierzeja: eklektyczny Dom Narodowy z XIXw. z lewej i Poczta z 1910r.
Cieszyn. Kamienice z podcieniami z XVI w. Zachodnia pierzeja Rynku.
Cieszyn. Kamieniceprzy Rynku - pierzeja zachodnia.
Cieszyn. Kościół katolicki z XVI w. pw. Świętej Trójcy.
Cieszyn

Cieszyn

miejscowość

Położony tuż przy granicy z Czechami Cieszyn jest nie tylko jednym z najstarszych miast na Śląsku, lecz także najsłynniejszym w Polsce miastem mającym swój bliźniaczy odpowiednik w kraju naszych sąsiadów. Przedmieścia Cieszyna bowiem, w wyniku sporu o przynależność Śląska Cieszyńskiego, zostały w 1920 r. włączone do granic Czech i odtąd rozwijały się jako samodzielny organizm. W efekcie mamy dwa Cieszyny - polski i czeski.

Centrum Cieszyna stanowi malowniczy rynek, przy którym (i przy jego pobliskich ulicach) usadowiła się duża część zabytków w postaci kilkudziesięciu kamienic. Są to np. Dom Narodowy, gdzie rezydowała niegdyś Rada Księstwa Cieszyńskiego czy okazały Hotel Pod Brunatnym Jeleniem z 1912 r. Przy rynku stoi także budynek ratusza. Oryginał powstał w XV w., lecz - strawiony niejednym pożarem, nie dotrwał rzecz jasna do naszych czasów. Dziś podziwiać możemy tu budynek o klasycystycznej fasadzie, wzniesiony w 1845 r. Od tego czasu podmieniono jedynie banię. Ciekawe zabudowania znajdziemy też na ulicy Przykopa, szumnie zwanej Wenecją Cieszyna. Tworzy ją zespół budynków z przerzuconymi przez koryto Młynówki mostkami. W swoim czasie mieszkali tu mi in. garbarze, tkacze i kowale.

Duży procent mieszkańców Cieszyna stanowili niegdyś Żydzi, dlatego na mapie zabytków znalazły się także dwa żydowskie cmentarze - stary i nowy. Pierwszy z nich powstał w wieku XVII, drugi dwieście lat później. Cieszyn może się również pochwalić niejedną zabytkową świątynią, np. kościołem i klasztorem oo. Bonifratrów (XVII/XVIII w.). Jest i coś z epoki średniowiecza - do naszych czasów zachowała się studnia trzech braci, legendarne miejsce spotkania trzech założycieli Cieszyna. Ale to nie wszystko.

Niezwykle istotnym z historycznego punktu widzenia jest dla miasta Wzgórze Zamkowe będące zalążkiem dzisiejszego Cieszyna. Niegdyś stał tu potężny zamek, jednak burzliwe dzieje nie pozwoliły mu przetrwać. Z całości zabudowy ostały się jedynie romańska rotunda (jest ona jednym z najstarszych zabytków polskiej architektury), gotycka wieża zamkowa i fragmenty piastowskiego zamku. Nieco później Habasburgowie dobudowali tu sobie pałac. Obecnie mieści się w nim szkoła muzyczna.