Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: CieszynWłącz pokaz slajdów

Cieszynianka wiosenna 2
Cieszynianka wiosenna 1
Cieszyn -fragment rynku
Wiewiórka
BasztaNowaCieszyn
Cieszyn późną jesienią. Budynek Banku BPH
Cieszyn późną jesienią. Wieża Ratusza.
Cieszyn późną jesienią. Medalion na budynku przy ul. Rogera.
Cieszyn późną jesienią. Ulica Głęboka.
Cieszyn późną jesienią. Fragment Rynku.
Cieszyn późną jesienią. Rynek.
Cieszyn późną jesienią. Klasycystyczny budynek dawnego konwiktu K. Celesty., obecnie Urząd Stanu Cywilnego.
Cieszyn późną jesienią. Starówka.
Cieszyn późną jesienią. Dawny konwikt Karla Cselesty z 1820-1924r.
słońce zza wiezy piastowskiej
Cieszyn Lasek Miejski
Cieszyn - madonna z małego rynku
Cieszyn - inwokacja i respekt
Cieszyn - patron florianowych rycerzy
Cieszyn. Ewangelicki Kościół Jezusowy z XVIII wieku
Cieszyn

Cieszyn

miejscowość

Położony tuż przy granicy z Czechami Cieszyn jest nie tylko jednym z najstarszych miast na Śląsku, lecz także najsłynniejszym w Polsce miastem mającym swój bliźniaczy odpowiednik w kraju naszych sąsiadów. Przedmieścia Cieszyna bowiem, w wyniku sporu o przynależność Śląska Cieszyńskiego, zostały w 1920 r. włączone do granic Czech i odtąd rozwijały się jako samodzielny organizm. W efekcie mamy dwa Cieszyny - polski i czeski.

Centrum Cieszyna stanowi malowniczy rynek, przy którym (i przy jego pobliskich ulicach) usadowiła się duża część zabytków w postaci kilkudziesięciu kamienic. Są to np. Dom Narodowy, gdzie rezydowała niegdyś Rada Księstwa Cieszyńskiego czy okazały Hotel Pod Brunatnym Jeleniem z 1912 r. Przy rynku stoi także budynek ratusza. Oryginał powstał w XV w., lecz - strawiony niejednym pożarem, nie dotrwał rzecz jasna do naszych czasów. Dziś podziwiać możemy tu budynek o klasycystycznej fasadzie, wzniesiony w 1845 r. Od tego czasu podmieniono jedynie banię. Ciekawe zabudowania znajdziemy też na ulicy Przykopa, szumnie zwanej Wenecją Cieszyna. Tworzy ją zespół budynków z przerzuconymi przez koryto Młynówki mostkami. W swoim czasie mieszkali tu mi in. garbarze, tkacze i kowale.

Duży procent mieszkańców Cieszyna stanowili niegdyś Żydzi, dlatego na mapie zabytków znalazły się także dwa żydowskie cmentarze - stary i nowy. Pierwszy z nich powstał w wieku XVII, drugi dwieście lat później. Cieszyn może się również pochwalić niejedną zabytkową świątynią, np. kościołem i klasztorem oo. Bonifratrów (XVII/XVIII w.). Jest i coś z epoki średniowiecza - do naszych czasów zachowała się studnia trzech braci, legendarne miejsce spotkania trzech założycieli Cieszyna. Ale to nie wszystko.

Niezwykle istotnym z historycznego punktu widzenia jest dla miasta Wzgórze Zamkowe będące zalążkiem dzisiejszego Cieszyna. Niegdyś stał tu potężny zamek, jednak burzliwe dzieje nie pozwoliły mu przetrwać. Z całości zabudowy ostały się jedynie romańska rotunda (jest ona jednym z najstarszych zabytków polskiej architektury), gotycka wieża zamkowa i fragmenty piastowskiego zamku. Nieco później Habasburgowie dobudowali tu sobie pałac. Obecnie mieści się w nim szkoła muzyczna.