Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Drewniany kościół pw.Św.Jadwigi w Komorznie.

Galeria: Komorzno Włącz pokaz slajdów

 
Drewniany kościół pw.Św.Jadwigi w Komorznie.

Tytuł zdjęcia: Drewniany kościół pw.Św.Jadwigi w Komorznie.


Autor: Brygida Kicińska
Data dodania: 2010-09-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 2  Odsłon: 3428 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kościół poewangelicki p.w. Świętej Jadwigi z 1753 r. Zbudowany przez cieślę Chrystiana Kiehla -napis na belce pod chórem. Wieża z poprzedniego kościoła z 1623 r. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na podmurówce z cegły. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium, zamknięty trójbocznie z boczną zakrystią z lożą lokatorską na piętrze. Na zewnątrz zawieszony krucyfiks. Kruchta z boku nawy. Wieża o pochyłych ścianach ku górze, konstrukcji słupowej z wysokim fartuchem gontowym w przyziemiu. Nie jest połączona wejściem z nawą. Wewnątrz empory łączące się z chórem muzycznym z organami rokokowymi. Ambona późnorenesansowa, polichromowana z 1 poł. XVII w.
Miejscowość: Komorzno
Województwo: opolskie
Schowaj mapę

Komorzno

Teren wokół Komorzna zaliczany jest do krainy Wzgórz Trzebnickich. Utworzono tu w 1969 roku dwa leśne rezerwaty przyrody. Pierwszy pod nazwą Komorzno w celu zachowania buczyny pomorskiej. Drugi pod nazwą Krzywiczyny w celu zachowania fragmentu lasu mieszanego z udziałem jodły.

W obrębie wsi zachowały się wiekowe aleje dębowe obsadzone drzewostanem liczącym ponad sto lat oraz pojedyncze okazy tego gatunku pamiętające czasy napoleońskie. Urzeka swą urodą, szczególnie w maju, aleja kasztanowa. Jest to najdłuższa aleja kasztanowców w Polsce i Europie oraz trzecia pod względem długości na świecie.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Województwo: Drewniany kościół pw.Św.Jadwigi w Komorznie.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Drewno ma swój nieprzemijający urok!

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-09-30  10:26:09
zobacz wszystkie komentarze w serwisie