Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» meczet w Bohonikach

Galeria: Bohoniki Włącz pokaz slajdów

 
meczet w Bohonikach

Tytuł zdjęcia: meczet w Bohonikach


Autor: Tomasz Dejtrowski
Data dodania: 2010-09-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 2112 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Bohoniki
Kraina: Sokólszczyzna
Województwo: podlaskie
 
Schowaj mapę

Bohoniki

Założona w XVI w. wieś Bohoniki jest, obok Kruszynian, jedną z dwóch miejscowości w Polsce, będącą czynnym ośrodkiem muzułmańskim, w której to ponadto zamieszkuje jeszcze kilka tatarskich rodzin. Bohoniki trafiły w ręce Tatarów w wieku XVII, a miało to miejsce po tzw. buncie Lipków. Wtedy to tatarskie chorągwie armii koronnej, nie otrzymawszy żołdu, przeszły na stronę Turecką, by następnie powrócić do macierzystej armii Jana III Sobieskiego.

Miejscowy meczet wzniesiono ok. 1900 r. w miejscu pierwotnej świątyni wybudowanej na przełomie XVII i XVIII w. Co prawda głos muezzina nie rozbrzmiewa każdego dnia, wzywając wiernych do modlitwy, co roku muzułmanie przybywają jednak do Bohonik, by świętować Kurban Bajram. Nabożeństwa odbywają się ponadto podczas większych uroczystości.

Bohoniki położone są wzdłuż piaszczystej dróżki. Mijając malownicze, kolorowe, drewniane domki kryjące się za niewielkimi płotkami, dochodzi się do cmentarza. Ten różni się od kruszyniańskiego. Groby, z których najstarszy pochodzi z 1796 r., są w większości "nowoczesne" i przypominają nagrobki chrześcijańskie. O tym, że należą do muzułmańskich mieszkańców wsi (nie tylko tej wsi), świadczą znaki półksiężyca i wersety z koranu, które można dojrzeć na granitowych płytach.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: meczet w Bohonikach
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pani Halino, zarówno ten meczet, jak i meczet w Kruszynianach są jak najbardziej czynne i działające. W dodatku, mozna je zwiadzać, a oprowadzają po nich ludzie z prawdziwa pasją. Opowiedaja troche o historii troche o religii, zwyczajach, etc. Warto posluchac. Warto wogóle pojechac w tamte strony. pozdr, T.

Autor: Tomasz Dejtrowski   Dodano: 2010-09-17  00:08:41
Ciekawy obiekt sakralny. Lubię architekturę drewnianą:) Czy ten meczet jest nadal czynny? Pozdrawiam turystycznie!:)

Autor: Halina   Dodano: 2010-09-15  22:42:44
zobacz wszystkie komentarze w serwisie