Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» idąc na wieżę widokową mijałem poszczególne pomieszczenia.

Galeria: Frombork Włącz pokaz slajdów

 
idąc na wieżę widokową mijałem poszczególne pomieszczenia.

Tytuł zdjęcia: idąc na wieżę widokową mijałem poszczególne pomieszczenia.


Autor: Stefan Sapeta
Data dodania: 2015-12-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 2631 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Frombork
Kraina: Warmia
Województwo: warmińsko-mazurskie
Schowaj mapę

Frombork

Jeśli mielibyśmy wybrać jakowąś słynną postać kojarzoną z Fromborkiem, byłby to z pewnością Mikołaj Kopernik. To tutaj stworzył "De revolutionibus orbitum coelestium", dzieło, które wywróciło myślenie o świecie do góry nogami. Również we Fromborku spoczywają jego zwłoki. Tędy także przebiega Szlak Kopernikowski, łączący najważniejsze miasta, w których żył i pracował wielki astronom. Są to między innymi Lidzbark Warmiński, Elbląg, Morąg i Olsztyn.

Frombork był wielokrotnie niszczony, do tego stopnia, że po II wojnie światowej na jakiś czas utracił prawa miejskie. Dziś miasto prezentuje się zupełnie inaczej - zabytki są odnowione, powstała baza turystyczna, a jako że w otoczeniu znajduje się kilka rezerwatów przyrody, czas można miło spędzić także i na łonie natury. W Kadyńskim Lesie na przykład.

Najcenniejszym i najpiękniejszym zabytkiem Fromborka jest średniowieczny zespół katedralny położony na wzgórzu nad Zalewem Wiślanym. Pochodzi z XIV w. i zachował się zgodnie z pierwotnym założeniem (jedynie w XIX w. został częściowo przebudowany). Katedra jest przy tym jedną z największych budowli sakralnych w tej części Europy.

We Fromborku znajduje się również kilka innych, nieco mniej imponujących rzecz jasna, lecz ciekawych zabytkowych budowli. Są nimi XIV-wieczny szpital św. Ducha, gdzie mieści się Muzeum Medycyny Kopernikowskiej, neogotycki kościół poewangelicki z 1861 r. czy resztki Baszty Żeglarskiej. Na rynku i w jego okolicy zachowały się także XIX-wieczne kamieniczki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: idąc na wieżę widokową mijałem poszczególne pomieszczenia.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Na mnie wrażenie zrobiły cegły wewnątrz wieży, które zeszkliły się podczas pożaru. Frombork to urocze, klimatyczne miasteczko. Ciekawa fotorelacja, miło wspominam to miejsce. Pozdrawiam!

Autor: Artur74   Dodano: 2015-12-10  00:16:31
zobacz wszystkie komentarze w serwisie