Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Frombork - wieża Radziejowskiego

Galeria: Frombork Włącz pokaz slajdów

 
Frombork - wieża Radziejowskiego

Tytuł zdjęcia: Frombork - wieża Radziejowskiego


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2009-10-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 9  Odsłon: 2886 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Frombork
Kraina: Warmia
Województwo: warmińsko-mazurskie
 
Schowaj mapę

Frombork

Jeśli mielibyśmy wybrać jakowąś słynną postać kojarzoną z Fromborkiem, byłby to z pewnością Mikołaj Kopernik. To tutaj stworzył "De revolutionibus orbitum coelestium", dzieło, które wywróciło myślenie o świecie do góry nogami. Również we Fromborku spoczywają jego zwłoki. Tędy także przebiega Szlak Kopernikowski, łączący najważniejsze miasta, w których żył i pracował wielki astronom. Są to między innymi Lidzbark Warmiński, Elbląg, Morąg i Olsztyn.

Frombork był wielokrotnie niszczony, do tego stopnia, że po II wojnie światowej na jakiś czas utracił prawa miejskie. Dziś miasto prezentuje się zupełnie inaczej - zabytki są odnowione, powstała baza turystyczna, a jako że w otoczeniu znajduje się kilka rezerwatów przyrody, czas można miło spędzić także i na łonie natury. W Kadyńskim Lesie na przykład.

Najcenniejszym i najpiękniejszym zabytkiem Fromborka jest średniowieczny zespół katedralny położony na wzgórzu nad Zalewem Wiślanym. Pochodzi z XIV w. i zachował się zgodnie z pierwotnym założeniem (jedynie w XIX w. został częściowo przebudowany). Katedra jest przy tym jedną z największych budowli sakralnych w tej części Europy.

We Fromborku znajduje się również kilka innych, nieco mniej imponujących rzecz jasna, lecz ciekawych zabytkowych budowli. Są nimi XIV-wieczny szpital św. Ducha, gdzie mieści się Muzeum Medycyny Kopernikowskiej, neogotycki kościół poewangelicki z 1861 r. czy resztki Baszty Żeglarskiej. Na rynku i w jego okolicy zachowały się także XIX-wieczne kamieniczki.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Frombork - wieża Radziejowskiego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Wiem, widziałam, dlatego nie chciałam powielać ;-) Ja też miewam lęk wysokości, ale jak się go uda pokonać, to miły jest ten dreszcz emocji - warto, życzę udanych walk ze sobą ... i kadrów z góry :) Serdecznie pozdrawiam :)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2009-10-05  21:32:09
Moje zdjęcie jest zrobione w przeciwnym kierunku... nie odważyłam się wejść na górę :(

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-10-05  18:58:41
zobacz wszystkie komentarze w serwisie