Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Gołuchowski Zamek w jesiennej scenerii

Galeria: Gołuchów Włącz pokaz slajdów

 
Gołuchowski Zamek w jesiennej scenerii

Tytuł zdjęcia: Gołuchowski Zamek w jesiennej scenerii


Autor: GregKmk
Data dodania: 2017-10-25
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3008 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Było już ujęcie nocne, więc teraz czas na zdjęcie jesienne. Dlaczego ten kadr jest taki niezwykły? Otóż ułamany konar, który widzicie na pierwszym planie, to skutek wichur które niedawno przeszły nad wielkopolską (dziś już go nie - został uprzątnięty). Kolejna ciekawostka na temat zamku. Czy wiecie, że schody powstały na zlecenie Izabeli Czartoryskiej. Pracowało nad nimi kilku rzemieślników, każda tralka (słupek) ma niepowtarzalny wzór a cała ich budowa pochłonęła 28 lat. Niestety Izabela zmarła zanim zostały ukończone. W komentarzu dodam poglądowe zdjęcie schodów zapożyczone z internetu./ GregKmk, 17-10-2017, Gołuchów
Miejscowość: Gołuchów
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: zamki  
Schowaj mapę

Gołuchów

Gmina Gołuchów leży w województwie wielkopolskim, drugim co do powierzchni i trzecim co do liczby ludności regionie w kraju. Wchodzi w skład powiatu pleszewskiego. Od południa graniczy z Kaliszem, a od północy z Pleszewem. Wschodnią granicę stanowi rzeka Prosna, a zachodnią gminy Nowe Skalmierzyce i Ostrów Wlkp.

Gołuchów leży w "podwójnym trójkącie" miejscowości mających najważniejszy wpływ na jego rozwój. Mały Trójkąt wyznaczają pobliskie miasta powiatowe: Kalisz, Ostrów Wielkopolski i Pleszew. Natomiast Duży Trójkąt wyznaczają stolice regionów: Poznań, Wrocław i Łódź.

Najcenniejszym zabytkiem Gołuchowa jest zamek. Wzniósł go ok. 1560 r. starosta radziejowski Rafał Leszczyński w formie dwupiętrowej renesansowej budowli obronnej, z 4 ośmiobocznymi basztami narożnymi. Jego zarys jest widoczny między 3 basztami trójkondygnacyjnymi i czwartą, zachowaną do wysokości parteru.

Na początku XVII w. wojewoda kaliski Wacław Leszczyński rozbudował zamek, dodając od południa 3 skrzydła z wewnętrznym dziedzińcem krużgankowym i piątą basztę w narożu południowo-zachodnim.

Po zniszczeniach zamek został odbudowany w latach 1872-85 z inicjatywy Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej (1830-99, córki księcia Adama Czartoryskiego). Ujednolicono wtedy elewacje w stylu zamków francuskich nad Loarą, dobudowano wieżę od strony zachodniej, oraz wkomponowano autentyczne detale architektoniczne i dekoracyjne, sprowadzone z Francji i Włoch - antyczne i z XVI wieku.

Wewnątrz urządzono muzeum (otwarte w 1895 r.) z cennymi zbiorami pochodzącymi z paryskiej siedziby Czartoryskich. Najcenniejszy był zbiór waz greckich, zgromadzony przez Jana Działyńskiego z wykopalisk w Noli, Capui i Neapolu. Izabela Czartoryska zbierała także pamiątki po dawnych właścicielach - Leszczyńskich.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Gołuchowski Zamek w jesiennej scenerii
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Pięknie w ciepłych jesiennych barwach :)

Autor: Halina   Dodano: 2018-02-14  07:57:08
jeden z moich ulubionych zamków...super:)

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2018-02-12  20:28:24
.

Autor: JureK   Dodano: 2018-02-01  23:44:28
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2017-10-26  21:20:47
Ze sztafażem w postaci konara zamek prezentuje się doskonale)))))

Autor: piotr55   Dodano: 2017-10-25  21:23:50
zobacz wszystkie komentarze w serwisie