Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: PłowceWłącz pokaz slajdów

Pomnik. Płowce
Kamienne tablice. Płowce
Kamienne tablice. Płowce
Tablica z minionej epoki. Płowce
Zapomniana stacja kolejowa. Płowce
Płowce

Płowce

miejscowość

Płowce. Któż z nas nie słyszał o tej miejscowości. To na tutejszych polach 31 września 1331 r. król Polski Władysław Łokietek stoczył pierwszą wielką bitwę z Zakonem Krzyżackim. To na tych polach rycerstwo polskie udowodniło, że potrafi się bić. Dopiero w czasach współczesnych, kiedy minęły lata pod hasłem "Bić Niemca", dowiadujemy się, że faktycznie bitwa została nierozstrzygnięta. Wojska polskie rozbiły straż tylną krzyżaków, a gdy nadciągnęła odsiecz krzyżacka z głównymi siłami to niestety my musieliśmy uznać ich wyższość.

Faktem jest, że po tej bitwie Zakonnicy szybko opuścili ziemie polskie wycofując się do Torunia. Krzyżacy zrozumieli, że Polacy potrafią się bić, a w wojnie podjazdowej nie ma lepszego rycerstwa niż nasze.

Obecnie ta kujawska miejscowość, leżąca przy trasie z Włocławka do Kruszwicy i dalej do Gniezna, jest cichą i mocno zapomnianą wsią. Stoi tu pomnik upamiętniający bitwę wraz z tablicą, która pamięta jeszcze poprzedni ustrój polityczny. Władze poza doglądaniem kwietników i przycinaniem trawy raczej nie dbają o to, aby zagospodarować potencjalne turystyczne możliwości tego miejsca. Miejmy nadzieję, że pojawi się w kalendarzu imprez i to miejsce.