Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Bochnia Osada VI Oraczy

Galeria: Bochnia Włącz pokaz slajdów

 
Bochnia Osada VI Oraczy

Tytuł zdjęcia: Bochnia Osada VI Oraczy


Autor: Jolanta Walczyk
Data dodania: 2008-10-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3782 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na zdjęciu wszechwiedzący pan z mnóstwem gadżetów ;] Nazwa budowanej osady została zaczerpnięta z dokumentu pochodzącego z 1234 roku, w którym Teodor z rodu Gryfitów (wojewoda krakowski) wymienia nadania dla klasztoru Cystersów w Jędrzejowie (przeniesionego następnie do Szczyrzyca). Jedną z wymienionych w tym dokumencie miejscowości - obok Bochni (Bocheno) - była Villa VI Aratorum (Osada VI Oraczy) w starszej literaturze, lokalizowana na terenie Bochni (rejon ulicy Orackiej i Szybu Campi, gdzie znajduje się nasza wioska).....
Miejscowość: Bochnia
Kraina: Pogórze Bocheńskie
Województwo: małopolskie
Schowaj mapę

Bochnia

Miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu bocheńskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego. Znajduje się nad rzeką Rabą, w dolinie potoku Babica. Leży ona na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego (ściślej: Pogórze Bocheńskie). Bochnia jest jednym z najstarszych miast Małopolski.

Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych o Bochni pochodzi z 1198 r. (przynajmniej od tego czasu wydobywano tutaj sól warzoną), kiedy to patriarcha jerozolimski Aymar w piśmie potwierdzał darowanie przez rycerza Mikora Gryfita soli z Bochni klasztorowi Bożogrobców z Miechowa. Była to sól warzona, uzyskiwana ze źródeł solankowych, których w tych okolicach nie brakowało.

Odkrycie soli kamiennej w 1248 r. przez Wierzbięta Gryfitę doprowadziło do nadania Bochni praw miejskich 27 lutego 1253 przez Bolesława Wstydliwego. Miasto lokowano na prawie magdeburskim z przywilejami, które w owym czasie posiadał Wrocław. Osada została nazwana Bochnią, a w dokumencie lokacyjnym wymieniono także niemiecką nazwę miasta -  Saltzberg, czyli Solna Góra (góra to ówczesna nazwa szybu). Nazwa ta została wymieniona w dokumencie, ponieważ znaczna część mieszkańców ówczesnej Bochni była przybyszami ze Śląska. Z Bochnią wiąże się legenda o pierścieniu Świętej Kingi.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Bochnia Osada VI Oraczy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych