Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stacja kolejowa Zielonka Pomorska

Galeria: Bory Tucholskie Włącz pokaz slajdów

 
Stacja kolejowa Zielonka Pomorska

Tytuł zdjęcia: Stacja kolejowa Zielonka Pomorska


Autor: Dariusz Żuk
Data dodania: 2018-11-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1987 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Już niedługo ta linia kolejowa zostanie całkowicie odmieniona. Teraz jest jeden tor, a PKP PLK zrobi linię dwutorową i zelektryfikują ją. Docelowo linia ma odciążyć zatłoczoną linię kolejową magistrali węglowej na odcinku Bydgoszcz - Trójmiasto. Właśnie trwają prace nad projektem na odcinku Maksymilianowo - Kościerzyna i mają zakończyć się w 2020 r. Na odcinku Kościerzyna - Gdynia projekt już jest i być może roboty rozpoczną się już wkrótce.
Miejscowość: Zielonka Pomorska
Kraina: Bory Tucholskie
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: kolej niebo zaułki  

Bory Tucholskie

Bory Tucholskie stanowią po Puszczy Białowieskiej największą powierzchnię leśną w Polsce. Rosną przeważnie na piaskach sandrowych Równiny Tucholskiej, wchodząc również nieco na teren południowej części Pojezierza Kaszubskiego.

Obszar ten pod względem morfologicznym stanowi przeważnie mniej lub bardziej płaską równinę sandrową, urozmaiconą licznymi rynnami, obniżeniami wytopiskowymi, wydmami  oraz dolinami rzek. Najbardziej malowniczym, typowym elementem dla obszarów polodowcowych są jeziora. Spośród blisko 900 różnej wielkości jezior, występujących pojedynczo lub w zwartych zespołach na obszarze Borów, aż 40 przekracza 1 km2. Do największych należą jeziora: Wdzydze, zwane potocznie Kaszubskim Morzem, Charzykowskie, Karasińskie, Kruszyńskie, Kałębie, Somińskie i Borzechowskie, a także sztuczne zbiorniki: Koronowski i Wdy w Tleniu.

Środkiem Borów Tucholskich, w dolinach o wysokich i stromych brzegach, płyną rzeki Brda i Wda odznaczające się szczególnie dużym spadkiem i stosunkowo licznymi zwężeniami. Na trasach swego krętego biegu przepływają przez liczne, o różnym kształcie jeziora, stapiając je w przepiękne szlaki kajakowe - jedne z najlepszych w Polsce i Europie. 

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych