Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Drewniany kościół z Wysokienic. Skansen w Maurzycach

Galeria: Maurzyce Włącz pokaz slajdów

 
Drewniany kościół z Wysokienic. Skansen w Maurzycach

Tytuł zdjęcia: Drewniany kościół z Wysokienic. Skansen w Maurzycach


Autor: Brygida Kicińska
Data dodania: 2014-08-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2213 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Modrzewiowy, zrębowy z sygnaturką na dachu.Wyposażenie z okresu baroku i rokoko. Przeniesiony na teren skansenu wraz z dzwonnicą w latach 2007 - 2009 .
Miejscowość: Maurzyce
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Schowaj mapę

Maurzyce

Maurzyce są małą wsią położoną 7 km od Łowicza. Znajduje się w nich malowniczy skansen, gdzie od lat 70. gromadzone są zabytki architektury dawnego Księstwa Łowickiego. Zobaczymy tu około czterdziestu obiektów - budynków mieszkalnych i inwentarskich, które przeniesiono m.in. ze Złakowa Borowego, Złakowa Kościelnego, Skowrody i Wici. Większość chałup jest otwarta dla zwiedzających, a podziwiać można w nich piękne, barwne wnętrza z XIX i początku XX w. W jednym z domów mieszkała słynna łowicka wycinkarka Justyna Grzegory.

Plan skansenu zakłada prezentację dwóch układów przestrzennych – "starej wsi" o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem (budowane gł. do poł. XIX w.), oraz wsi nowej, czyli ulicówki (rozpowszechnione w II poł. XIX w.). W samym centrum skansenu stoi wiatrak koźlak (rekonstrukcja) również z tego okresu, zakończyły się także przenosiny do Maurzyc kościoła z Wysokienic. Tę XVIII-wieczną świątynię możemy podziwiać więc w jej pełnej krasie.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Drewniany kościół z Wysokienic. Skansen w Maurzycach
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych