Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Chałupa ze Złakowa Borowego. Maurzyce

Galeria: Maurzyce Włącz pokaz slajdów

 
Chałupa ze Złakowa Borowego. Maurzyce

Tytuł zdjęcia: Chałupa ze Złakowa Borowego. Maurzyce


Autor: Aleksandra Białas
Data dodania: 2009-07-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3497 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Można je nazwać drugimi wrotami do domu. Okna. Bywa że skrzętnie zasłaniane, skrywają tajemnice wnętrz, innym razem niczym nieskrępowanie odsłaniają zakamarki pokoi, salonów i korytarzy. Co też dojrzymy przez okno małej, wiejskiej chałupy? Kwiaty z bibułki, ręcznie malowane dzbanki, kolorowe pająki pod sufitem, kufry, konika na biegunach, pękatą szafę, puszystą pościel piętrzącą się na łóżku, święte figurki i obrazki zdobiące bielone ściany...wystarczy jedno spojrzenie przez przykurzoną szybę, a świat którego już nie ma, staje przed nami otworem.
Miejscowość: Maurzyce
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: okna skanseny  
Schowaj mapę

Maurzyce

Maurzyce są małą wsią położoną 7 km od Łowicza. Znajduje się w nich malowniczy skansen, gdzie od lat 70. gromadzone są zabytki architektury dawnego Księstwa Łowickiego. Zobaczymy tu około czterdziestu obiektów - budynków mieszkalnych i inwentarskich, które przeniesiono m.in. ze Złakowa Borowego, Złakowa Kościelnego, Skowrody i Wici. Większość chałup jest otwarta dla zwiedzających, a podziwiać można w nich piękne, barwne wnętrza z XIX i początku XX w. W jednym z domów mieszkała słynna łowicka wycinkarka Justyna Grzegory.

Plan skansenu zakłada prezentację dwóch układów przestrzennych – "starej wsi" o kształcie zbliżonym do owalnicy z centralnym placem (budowane gł. do poł. XIX w.), oraz wsi nowej, czyli ulicówki (rozpowszechnione w II poł. XIX w.). W samym centrum skansenu stoi wiatrak koźlak (rekonstrukcja) również z tego okresu, zakończyły się także przenosiny do Maurzyc kościoła z Wysokienic. Tę XVIII-wieczną świątynię możemy podziwiać więc w jej pełnej krasie.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Chałupa ze Złakowa Borowego. Maurzyce
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
jak z bajki...

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-07-09  22:17:50
zobacz wszystkie komentarze w serwisie