Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Krośniewice - dawny zajazd i wozownia z 1803 roku, obecnie muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego

Galeria: Krośniewice Włącz pokaz slajdów

 
Krośniewice - dawny zajazd i wozownia z 1803 roku, obecnie muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego

Tytuł zdjęcia: Krośniewice - dawny zajazd i wozownia z 1803 roku, obecnie muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2011-03-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 2095 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Muzeum nad apteką - tak nazywano kiedyś prywatne zbiory hetmana polskich kolekcjonerów, Jerzego Dunin-Borkowskiego. Borkowski był miejscowym aptekarzem, uczestnikiem powstania warszawskiego. Przez całe życie zebrał wiele bezcennych pamiątek polskiej kultury narodowej, m. in. wyroby rzemiosła artystycznego, dzieła sztuki, numizmaty, pamiątki po wybitnych Polakach oraz wielotysięczny księgozbiór z kilkoma inkunabułami i starodrukami. W 1965 r. za swą działalność został uhonorowany buławą i tytułem Hetmana Kolekcjonerów Polskich. Obecne muzeum noszące jego imię ma niesłychanie bogatą kolekcję polskiego malarstwa i pamiątek po sławnych Polakach. Budynek stoi przy jednym z najważniejszych skrzyżowań w Polsce. Tuż obok przecinają się dwie ruchliwe międzynarodowe arterie, drogi nr 1 i 2. Miejsce kojarzy się przejeżdżającym z potężnymi korkami komunikacyjnymi, tymczasem w klasycystycznym budynku dawnego zajazdu można zobaczyć bogatą kolekcję dzieł Marcello Bacciarellego, obrazy Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Grottgera, Wyspiańskiego i Podkowińskiego. W sali gen. Władysława Sikorskiego eksponowane są sprzęty i przedmioty należące do niego oraz pamiątki po Ignacym Paderewskim.
Miejscowość: Krośniewice
Kraina: Ziemia Łódzka
Województwo: łódzkie
Tagi: muzea  
Schowaj mapę

Krośniewice

Krośniewice to małe miasteczko i siedziba gminy (powiat kutnowski) położone na Wysoczyźnie Kłodawskiej.

Najstarsza wzmianka o Krośniewicach pochodzi z 1387 roku, kiedy to istniała tu komora celna. Prawa miejskie Krośniewice uzyskały w 1442 roku. W czasach od XV-XVIII stulecia zaliczane były do najmniejszych miast Rzeczypospolitej. W 1793 roku było tu jedynie 48 domów i 278 mieszkańców, z czego 28 trudniło się rzemiosłem a 5 - handlem. W 1802 roku liczba mieszkańców wynosiła 602 osoby.

Z kolei w XIX wieku Krośniewice stały się niewielkim ośrodkiem przemysłowym i dość szybko się rozwijały. Powstała tu m.in. fabryka tytoniu, gorzelnia i garbarnia. W 1870 roku Krośniewice, podobnie jak wiele innych małych miasteczek województwa łódzkiego, straciły prawa miejskie wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym. Prawa miejskie odzyskały dopiero w 1926 roku, czyli w czasach II Rzeczypospolitej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Krośniewice - dawny zajazd i wozownia z 1803 roku, obecnie muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych