Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jelenia Góra - Baszta Wojanowska

Galeria: Jelenia Góra Włącz pokaz slajdów

 
Jelenia Góra - Baszta Wojanowska

Tytuł zdjęcia: Jelenia Góra - Baszta Wojanowska


Autor: Paweł Wertepny
Data dodania: 2010-03-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3280 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Baszta Wojanowska stanowi część średniowiecznego kompleksu obronnego strzegącego drogi do Wojanowa. W lochach zaś mieściło się więzienie. W 1480 r. wieża wskutek silnego wiatru zawaliła się, zabijając 5 osób. Odbudowano ją, dodawszy zegar i kopułę z latarnią. W takim stanie przetrwała do dziś.
Miejscowość: Jelenia Góra
Kraina: Kotlina Jeleniogórska
Województwo: dolnośląskie
Tagi: mury obronne  
Schowaj mapę

Jelenia Góra

Jelenia Góra leży w północnej części kotliny Jeleniogórskiej u zbiegu Bobru i Kamiennej. Otaczają ją cztery górskie pasma: Góry Izerskie, Kaczawskie, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Jak głosi inskrypcja umieszczona na ratuszu, miasto założył Bolesław Krzywousty.

Rynek w Jeleniej Górze jest jednym z najładniejszych w Polsce. Tworzy prostokątny plac otoczony barokowymi domami z podcieniami. Niestety budynki wielokrotnie przebudowywano i "modernizowano" do tego stopnia, że wiele z nich utraciło swój barokowy charakter – na ich elewacjach nie dojrzymy elementów zdobniczych typowych dla tej epoki. Kamieniczki są jednak niezwykle malownicze, a gdy spojrzeć na ich fotografię zrobioną z lotu ptaka, wyglądają jak ręcznie malowane, dopieszczone w każdym calu miniaturki domów.

Czołowe miejsce na rynku zajmuje ratusz z przybudówkami – od czasów powstania (pocz. XVI w.) kilkakrotnie niszczony, odbudowano go w XVIII w. Obok niego studnia miejska, a zdobi ją statua Neptuna, również z tego samego stulecia.

W Jeleniej Górze szczególnie ciekawe są także dwa kościoły. Pierwszy z nich - św. Erazma i Pankracego, pochodzi z XVI . (odbudowano go po pożarze, jaki strawił go w 1549 r.). Dostrzeżemy w nim wiele gotyckich detali, jak portale kruchty. Wnętrze zdobią liczne rzeźby świętych – Erazma, Jana Chrzciciela, Pawła i wielu, wielu innych. Drugą ze świątyń jest XVIII-wieczny kościół Św. Krzyża – jeden z nielicznych tzw. Kościołów Łaski zbudowany na Śląsku przez ewangelików. Zachowały się w nim piękne polichromie.

Miasto niegdyś otaczały wysokie na 7 metrów mury obronne. I to podwójnym pierścieniem. Niewiele jednak z nich pozostało. Do dziś przetrwały tylko wieże bramne – Wojanowska i Bramy Zamkowej z fragmentem muru.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jelenia Góra - Baszta Wojanowska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych