Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kościół poklasztorny

Galeria: Ołobok Włącz pokaz slajdów

 
Kościół poklasztorny

Tytuł zdjęcia: Kościół poklasztorny


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2008-11-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.25  Ocen: 4  Odsłon: 2483 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Obecny, orientowany kościół w stylu późnogotyckim pod wezwaniem świętego Jana Ewangelisty oraz murowany klasztor wybudowane zostały na przełomie XV i XVI w. Budynki mocno ucierpiały podczas pożaru w pierwszej połowie XVII w. Odbudowa nastąpiła w latach 1695-1696. W latach 1780-1788 przebudowano fasadę zachodnią kościoła i dobudowano wieżę dzwonnicy. W 1837 roku konwent cysterek w Ołoboku został zlikwidowany przez władze pruskie, a większość zabudowań klasztornych została rozebrana. Kościół był restaurowany w latach 1922-1924. Obecny kościół zachował charakter późnogotycki.
Miejscowość: Ołobok
Kraina: Wielkopolska
Województwo: wielkopolskie
Tagi: gotyk kościoły  
Schowaj mapę

Ołobok

Ołobok to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie ostrowskim, w gminie Sieroszewice. Leży u zbiegu rzek:Gniłej Baryczy, Ołoboku i Prosny, ok. 17 km na wschód od Ostrowa Wlkp i około 10 km od Kalisza. Miejscowość była wzmiankowana już w 1136 roku. Leży na trasie szlaku cysterskiego.

W 1213 roku książę wielkopolski Władysław Odonic ufundował w miejscowości klasztor dla cystersek z Trzebnicy. Pochodzące z Niemiec zakonnice sprowadziły w połowie XIV w. niemieckich osadników, co znacznie przyczyniło się do rozwoju wsi. Wieś zachowała pochodzący z tamtego okresu układ przestrzenny.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kościół poklasztorny
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych