Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dom Arcykapłana w Arkadii

Galeria: Arkadia Włącz pokaz slajdów

 
Dom Arcykapłana w Arkadii

Tytuł zdjęcia: Dom Arcykapłana w Arkadii


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-11-20
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3545 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Dom Arcykapłana w ogrodzie romantycznym w Arkadii to najbardziej wysublimowane dzieło księżnej Heleny.Ze wszytkich obiektów znajdujących się w parku robi zdecydowanie największe wrażenie. Niesamowita jest także faktura ścian budynku, które zbudowane zostały nie tylko z cegieł, ale także z niezliczonej ilości kamyczków oraz licznych fragmentów lapidarialnych.
Miejscowość: Arkadia
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: parki  
Schowaj mapę

Arkadia

W Arkadii znajduje się najsłynniejszy ogród romantyczny w Polsce. Założony został w 1778 r. przez żonę właściciela niedalekiego Nieborowa, księcia Michała Radziwiłła, Helenę. Stronę architektoniczną i ogrodniczą Arkadii, czyli krainy szczęśliwości, opracował architekt Bogumił Zug, a później Henryk Ittar przy ścisłym współudziale księżnej. Do utworzenia parku zwieziono tysiące okazów drzew i krzewów, z okolicznych pól ściągnięto setki głazów, osuszono i uregulowano brzegi rzeczki Łupii (Skierniewki), urządzono staw i kaskady, sprowadzono starożytne nagrobki, urny, wazy oraz rzeźby.

Nic dziwnego, że w niedługim czasie ten niewielki park stał się najbardziej znanym ogrodem romantycznym w Polsce, a zagraniczni goście stawiali Arkadię w rzędzie najpiękniejszych ogrodów Europy.

Obecnie tutejszy park wraz z pałacem w Nieborowie stanowi oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Arkadia jest jedynym w Polsce zabytkiem architektury ogrodowej, który zachował w znacznej części elementy koncepcji przestrzennych z końca XVIII w. W parku zachowało się wiele ciekawych budowli m.in. Świątynia Diany, ceglany akwedukt, tzw. Dom Arcykapłana, Dom Murgrabiego, do którego przylega Łuk Grecki, Domek Gotycki oraz Jaskinia Sybilli.
 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Dom Arcykapłana w Arkadii
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych