Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: ArkadiaWłącz pokaz slajdów

Jesienny park
Arkadia
park w Arkadii
park w Arkadii - akwedukt
park w Arkadii
park w Arkadii
park w Arkadii
Akwedukt w parku romantycznym
Łuk grecki w parku romantycznym
Arkadia
Dzban z wrzosem. Arkadia
Las zimowy. Arkadia
Arkadia
Romantyczne ruiny w parku w Arkadii
Romantyczne budowle w parku w Arkdii
Świątynia w Arkadii
Park romantyczny w Arkadii
Ogród romantyczny w Arkadii
Arkadia - kraina szczęśliwości
Arkadia - widok na staw
Arkadia

Arkadia

miejscowość

W Arkadii znajduje się najsłynniejszy ogród romantyczny w Polsce. Założony został w 1778 r. przez żonę właściciela niedalekiego Nieborowa, księcia Michała Radziwiłła, Helenę. Stronę architektoniczną i ogrodniczą Arkadii, czyli krainy szczęśliwości, opracował architekt Bogumił Zug, a później Henryk Ittar przy ścisłym współudziale księżnej. Do utworzenia parku zwieziono tysiące okazów drzew i krzewów, z okolicznych pól ściągnięto setki głazów, osuszono i uregulowano brzegi rzeczki Łupii (Skierniewki), urządzono staw i kaskady, sprowadzono starożytne nagrobki, urny, wazy oraz rzeźby.

Nic dziwnego, że w niedługim czasie ten niewielki park stał się najbardziej znanym ogrodem romantycznym w Polsce, a zagraniczni goście stawiali Arkadię w rzędzie najpiękniejszych ogrodów Europy.

Obecnie tutejszy park wraz z pałacem w Nieborowie stanowi oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Arkadia jest jedynym w Polsce zabytkiem architektury ogrodowej, który zachował w znacznej części elementy koncepcji przestrzennych z końca XVIII w. W parku zachowało się wiele ciekawych budowli m.in. Świątynia Diany, ceglany akwedukt, tzw. Dom Arcykapłana, Dom Murgrabiego, do którego przylega Łuk Grecki, Domek Gotycki oraz Jaskinia Sybilli.