Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: StańczykiWłącz pokaz slajdów

Jezioro Tobellus
Akwedukty Puszczy Romnickiej
Mosty w Stańczykach
Jezioro Tobellus
Mosty w Stańczykach
Mazurska wiosna
Mosty w Stańczykach
Słynne akwedukty Puszczy Rominckiej nieco się przez lata skomercjalizowały, ale wciąż robią ogromne wrażenie. Szlak Połamanych Semaforów. Mazury Garbate
Słynne mosty w Stańczykach nazywane są często Akweduktami Puszczy Rominckiej. Prowadzi do nich równie monumentalna co same mosty, widoczna na zdjęciu powyżej, droga. Mazury Garbate
podniebne mosty
Mosty w Stańczykach
Okolice Stańczyk
Wiadukty w Stańczykach
Widok z wiaduktu w Stańczykach
Pocztówka z mazur
Mosty w Stańczykach.
Stańczyki
Stańczyki
Stańczyki
wiadukty kolejowe w Stańczykach
Stańczyki

Stańczyki

miejscowość

W położonych na północ od Suwałk Stańczykach znajdują się niecodzienne budowle, które stały się symbolem całych Mazur Garbatych. Są to monumentalne mosty nieczynnej linii kolejowej Gołdap - Żytkiejmy wznoszące się blisko 36,5 metra ponad jarem przepływającej pod nimi Błędzianki.

Zbudowane w latach 1912-1914 oraz 1923-1926 mosty mają długość 250 metrów i z uwagi na swój styl oraz podobieństwo do podobnych budowli we Włoszech lub Hiszpanii nazywane są Akweduktami Północy lub Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Niegdyś bardzo nielicznie odwiedzane przez turystów obecnie stały się jedną ze sztandarowych atrakcji turystycznych Suwalszczyzny. Niestety m.in. przez to straciły wiele ze swego pierwotnego uroku i zostały mocno skomercjalizowane. Aby odnaleźć klimat z przed lat warto odwiedzić pozostałe mosty znajdujące się na tzw. Szlaku Połamanych Semaforów w Kiepojciach lub w lesie niedaleko Gołdapi.