Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kolegiata w Tumie

Galeria: Tum Włącz pokaz slajdów

 
Kolegiata w Tumie

Tytuł zdjęcia: Kolegiata w Tumie


Autor: Dominik Kaźmierczak
Data dodania: 2017-02-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 7  Odsłon: 1512 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kolegiata w Tumie pod Łęczycą to jeden z najbardziej monumentalnych kościołów i największych zabytków romańskich w Polsce. Niesamowite jest także położenie kolegiaty, pośród otwartych pól, przez co jej bryła widoczna jest już z bardzo daleka i góruje nad całą okolicą. Kolegiata jest też bohaterką jednej z naszych ulubionych książek Zbigniewa Nienackiego pt. „Pan Samochodzik i święty relikwiarz”. Co prawda Pan Tomasz występuje w tej części przygód jeszcze bez swego legendarnego wehikuły, ale czyta się ją równie dobrze jak pozostałe.
Miejscowość: Tum
Kraina: Ziemia Łódzka
Województwo: łódzkie
Tagi: kościoły mgła  
Schowaj mapę

Tum

Wieś Tum położona jest w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty, w odległości około 2,5 km na wschód od centrum dzisiejszej Łęczycy. Nazwa pochodzi od wybudowanego tu w XII w. kościoła - w średniowieczu w ten sposób nazywano kolegiaty.

Na miejscu dzisiejszej wsi Tum i na południowy zachód od niej istniał gród, a w VII wieku na ówczesnym prawym brzegu Bzury znajdowała się osada targowa - ówczesna Łęczyca. Po zniszczeniach dokonanych przez Krzyżaków miasto przeniesiono na mniej zabagniony teren. Według legendy na przełomie X i XI w. (prawdopodobnie w 997 r.) z inicjatywy świętego Wojciecha powstało tu pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego. W 1140 r. opactwo przeniesiono do Mogilna. W miejscu opactwa benedyktynów, w latach 1141-1161 wybudowana została kolegiata będąca kościołem pomocniczym arcybiskupów gnieźnieńskich.

W średniowiecznym Tumie (czyli Łęczycy), powstała jedna z pierwszych szkół kolegiackich w Polsce, która przetrwała do XVIII w.

Zabytkowa Archikolegiata jest największym kościołem romańskim w Polsce i jednym z najwspanialszych przykładów architektury romańskiej. Budowę świątyni przypisuje się arcybiskupowi gnieźnieńskiemu Janowi Janikowi. Została konsekrowana w 1161 w obecności książąt dzielnicowych i hierarchów Kościoła. W ciągu wieków przebudowywana w różnych stylach; pod koniec XX w. przywrócono jej pierwotny wygląd.

Według legendy spoczął w niej Piotr Włost i abp gnieźnieński Jan Janik oraz kilku innych włodarzy Kościoła - w trakcie wykopalisk znaleziono biskupie groby. W podziemiach kolegiaty zachowały się relikty opactwa NMP związanego ze św. Wojciechem, którego sanktuarium i relikwie znajdują się obecnie w Tumie. Z budową kolegiaty związana jest jedna z żywych na ziemi łęczyckiej średniowiecznych legend o diable Borucie - na ścianie jednej z wież widoczne są wgłębienia mające być śladami pazurów Boruty, który nie chciał pozwolić na postawienie kościoła i próbował przewrócić jego wieże.

Obok kolegiaty znajduje się mały drewniany kościółek parafialny z XVIII wieku pod wezwaniem św. Mikołaja. Obok kościółka w 1999 r, na pamiątkę sprowadzenia do Tumu relikwii św. Wojciecha posadzono dąb. Na cmentarzu parafialnym można znaleźć groby miejscowej szlachty i duchowieństwa oraz kwatery żołnierzy poległych w 1914 r. i w czasie Bitwy nad Bzurą w 1939 r. W pobliżu znajduje się też Szwedzka Góra tj. gród z VI w., stolica plemiennego Państwa Łęczycan i siedziba Bolesława Krzywoustego w czasie wojny ze Zbigniewem.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Kolegiata w Tumie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Jest klimat :) Gratuluję !

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2017-02-23  12:34:15
****

Autor: Piotr Koy   Dodano: 2017-02-22  18:02:10
ciekawy kadr

Autor: Monika Zet   Dodano: 2017-02-10  11:05:16
Bardzo dziękuję za wyróżnienie :-) To niezmiernie miłe. Z Kolegiatą w Tumie łączy się też jedna z legend o Diable Borucie. Otóż zakochał się on w pannie z Tumu, która poprosiła go, aby poznosił największe kamienie z okolicznych pól, rzekomo na budowę karczmy, a w rzeczywistości Kościoła. Kiedy Boruta zorientował się jaka jest prawda machnął ze złości uderzając w Kolegiatę pozostawiając na niej ślad swojej łapy. Do dziś możemy oglądać tę "pamiątkę" po Diable Borucie na tylnej ścianie Świątyni :-)

Autor: Dominik Kaźmierczak   Dodano: 2017-02-09  17:01:14
Jest nastrojowo w kadrze:))

Autor: Halina   Dodano: 2017-02-09  10:57:35
Pięknie "majaczy" kolegiata w tym rozproszonym, zamglonym świetle. Obiekt o arcyciekawej historii. Mało kto wie, ale w 1939 jedną z wież zniszczyła polska artyleria, bo stamtąd kierował ogniem niemiecki żołnierz obserwator. Niestety, na wojnie nie ma świętości.

Autor: piotr55   Dodano: 2017-02-07  18:20:56
*****

Autor: Waldemar Jan   Dodano: 2017-02-07  16:42:12
zobacz wszystkie komentarze w serwisie