Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamość - stara Brama Lubelska

Galeria: Zamość Włącz pokaz slajdów

 
Zamość - stara Brama Lubelska

Tytuł zdjęcia: Zamość - stara Brama Lubelska


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2009-12-07
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2986 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Stara Brama Lubelska zwana także Janowicką, jest najstarszą spośród trzech bram. Usytuowana jest w obrębie najwcześniej wybudowanych fortyfikacji przy bastionie nr 5, od strony wsi Janowice. Ciekawostką jest to, że po zwycięskiej bitwie pod Byczyną hetman Jan Zamoyski, przeprowadził przez nią w 1588 roku znakomitego jeńca, arcyksięcia austriackiego Maksymiliana, niefortunnego pretendenta do tronu polskiego. Po kilku latach, przypuszczalnie w 1604 roku, hetman polecił zamurować bramę.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: mury obronne  
Schowaj mapę

Zamość

Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".

Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamość - stara Brama Lubelska
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych