Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamość - Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Galeria: Zamość Włącz pokaz slajdów

 
Zamość - Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy

Tytuł zdjęcia: Zamość - Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-05-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 4722 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest to mała cerkiew wybudowana w latach 1986 - 1992 na miejscu zniszczonej w 1938 oku drewnianej kaplicy cmentarnej przy ulicy Gen. Mikołaja Bołtucia. Budynek kościoła posiada jedną główną kopułę i cztery mniejsze kopułki. Przy wejściu na teren cerkwi stoi dzwonnica wybudowana w 1994 roku oraz dom parafialny wybudowany w roku 2001.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: cerkwie  
Schowaj mapę

Zamość

Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".

Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamość - Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Okazuje się,że nie tylko stare cerkiewki są urocze:)) Nowo zbudowane są równie śliczne i ciekawe architektonicznie :)) Dziękuje za wirtualny spacer po Roztoczu i opis.Pozdrawiam majowo!

Autor: Halina   Dodano: 2010-05-15  18:40:21
zobacz wszystkie komentarze w serwisie