Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamość - Bastion

Galeria: Zamość Włącz pokaz slajdów

 
Zamość - Bastion

Tytuł zdjęcia: Zamość - Bastion


Autor: Krzysztof Wydra
Data dodania: 2010-05-15
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4419 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Miasto otaczał mur obronny z siedmioma bastionami typu nowowłoskiego. Od południa dostępu do twierdzy Zamość broniła Wielka Zalewa, od zachodu zabagnione łąki, a od północy oraz wschodu, szeroka i głęboka fosa. Istotnym elementem fortyfikacji był bastion wzniesiony na planie pięcioboku, przystosowany do ogniowej obrony przyległych odcinków kurtyny, fosy, sąsiednich bastionów, a także przedpola. Dwa przednie boki bastionu tworzące wysunięty na przedpole szpic nazywane czołami (lewe i prawe), dwa tylne stykające się z kurtynami - barkami (lewy i prawy), zaś piąty bok, zwany szyją, otwarty był do wnętrza twierdzy.
Miejscowość: Zamość
Kraina: Roztocze
Województwo: lubelskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Zamość

Zamość położony jest na południowo - wschodnim skraju Wyżyny Lubelskiej. Tutejsze Stare Miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to perła architektury renesansowej, uhonorowane tytułem jednego z 7 cudów Polski w plebiscycie "Rzeczpospolitej". Zamość często nazywany jest "Perłą Renesansu", "Padwą Północy" lub "Miastem Arkad".

Miasto założone zostało w 1580 roku przez Jan Zamoyskiego, kanclerza wielkiego koronnego, zaprojektowane przez włoskiego architekta Bernardo Mornado. Stanowi wybitne osiągnięcie późnorenesansowej europejskiej myśli urbanistycznej. Posiada około 120 zabytków architektury zaliczanych do zabytków o najwyższej wartości artystyczno-historycznej w skali światowej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamość - Bastion
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Przepraszam z niezbyt dobrą jakość zdjęcia, ale jest to skan z papieru.

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2010-05-15  17:35:19
zobacz wszystkie komentarze w serwisie