Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Skansen w Sierpcu - wiatrak z Zalesia

Galeria: Sierpc Włącz pokaz slajdów

 
Skansen w Sierpcu - wiatrak z Zalesia

Tytuł zdjęcia: Skansen w Sierpcu - wiatrak z Zalesia


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2008-12-09
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.07  Ocen: 15  Odsłon: 4687 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Skansen bez wiatraka jest jak żelazko bez duszy. Wypada tylko żałować, że te wspaniałe budowle nieuchronnie znikają z polskich pól, a ich miejsce zajmują betonowe osiedla.
Miejscowość: Sierpc
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Schowaj mapę

Sierpc

Sieprc swoją nazwę wziął podobno od kształtu doliny Sierpienicy podobnej do sierpa. W mieście zachowało się sporo zabytkowych domów przeważnie z 1 poł. XIX w. Domy drewniane mają charakterystyczne wysokie przyziemia i schodki prowadzące do wejścia umieszczonego przeważnie w głębokiej wnęce.

W miasteczku zachowały się trzy interesujące zabytki sakralne: kilkakrotnie przebudowywany gotycki kościół parafialny z późnobarokowymi ołtarzami, położony na drugim brzegu rzeki późnogotycki kościół Benedyktynek  (1483 r.) z XIV - wiecznym posągiem Matki Boskiej oraz kościół Świętego Ducha, dawniej szpitalny, zbudowany w 1513 roku z fundacji króla Zygmunta I Starego.

Zabytki budownictwa świeckiego reprezentuje w miasteczku klasycystyczny ratusz z 1 poł. XIX w. oraz stara chata zwana "Kasztelanką", prawdopodobnie z XVIII w.

2 km od centrum Sierpca, przy drodze do Torunia, znajduje się skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej. Na malowniczym terenie nad Sierpienicą o pow. 60 ha możemy podziwiać trzy zespoły wiejskie oparte na układach przestrzennych rzędówki, placowego przysiółka drobnoszlacheckiego i ulicówki nadrzecznej oraz zespół dworski.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Skansen w Sierpcu - wiatrak z Zalesia
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych