Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Sierpc - fragment chałupy z Czermna

Galeria: Sierpc Włącz pokaz slajdów

 
Sierpc - fragment chałupy z Czermna

Tytuł zdjęcia: Sierpc - fragment chałupy z Czermna


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-12-16
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Pobierz tapetę na pulpit z tym zdjęciem
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 1  Odsłon: 5924 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wyposażenie chałupy z Czermna, zbudowanej w 1900 roku, odzwierciedla gospodarstwo domowe dwupokoleniowej, średniozamożnej rodziny chłopskiej z okresu międzywojennego. Chałupa charakteryzuje się bogatym zdobnictwem wnętrza, typowym dla rejonu sannicko-gąbińskiego. Na szczególną uwagę zasługują, znajdujące się w środku, malowane skrzynie wykonane w pracowni Płażewskich.
Miejscowość: Sierpc
Kraina: Mazowsze
Województwo: mazowieckie
Tagi: kolor skanseny  
Schowaj mapę

Sierpc

Sieprc swoją nazwę wziął podobno od kształtu doliny Sierpienicy podobnej do sierpa. W mieście zachowało się sporo zabytkowych domów przeważnie z 1 poł. XIX w. Domy drewniane mają charakterystyczne wysokie przyziemia i schodki prowadzące do wejścia umieszczonego przeważnie w głębokiej wnęce.

W miasteczku zachowały się trzy interesujące zabytki sakralne: kilkakrotnie przebudowywany gotycki kościół parafialny z późnobarokowymi ołtarzami, położony na drugim brzegu rzeki późnogotycki kościół Benedyktynek  (1483 r.) z XIV - wiecznym posągiem Matki Boskiej oraz kościół Świętego Ducha, dawniej szpitalny, zbudowany w 1513 roku z fundacji króla Zygmunta I Starego.

Zabytki budownictwa świeckiego reprezentuje w miasteczku klasycystyczny ratusz z 1 poł. XIX w. oraz stara chata zwana "Kasztelanką", prawdopodobnie z XVIII w.

2 km od centrum Sierpca, przy drodze do Torunia, znajduje się skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej. Na malowniczym terenie nad Sierpienicą o pow. 60 ha możemy podziwiać trzy zespoły wiejskie oparte na układach przestrzennych rzędówki, placowego przysiółka drobnoszlacheckiego i ulicówki nadrzecznej oraz zespół dworski.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Sierpc - fragment chałupy z Czermna
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych