Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Narew w Tykocinie

Galeria: Tykocin Włącz pokaz slajdów

 
Narew w Tykocinie

Tytuł zdjęcia: Narew w Tykocinie


Autor: Krystyna
Data dodania: 2010-04-22
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 4  Odsłon: 3061 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Tykocin
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: rzeki  
Schowaj mapę

Tykocin

Tykocin to bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Zachowane zabytki oraz układ przestrzenny sprawiają, że jest to także najcenniejszy zespół architektoniczny na Białostocczyźnie i jeden z najcenniejszych w kraju.

W centrum miasteczka znajduje się stary rynek w kształcie wydłużonego trapezu, który jest osią miasteczka. Na jego środku stoi pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 r. dłuta Pierre Coudraya, będący jednym z pierwszych świeckich pomników w Polsce.

We wschodniej pierzei rynku znajduje się niezwykle reprezentacyjny barokowy kościół Świętej Trójcy z l. 1742 - 49 o układzie przestrzennym przypominającym świeckie założenia pałacowe z XVIII w. W miasteczku zachowała się także zabytkowa synagoga z 1642 r., w której mieści się muzeum judaistyczne oraz odbudowany z ruiny zamek wzniesiony w 2 poł. XV wieku.

Tykocin bywa często nazywany podbiałostockim Kazimierzem i trzeba przyznać, że trafne to stwierdzenie. Tutejszy klimat, malownicze położenie nad brzegiem Narwi, parterowe, drewniane domy z XVIII i XIX wieku, dominujący na uliczkach bruk sprawiają, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Narew w Tykocinie
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Oooo! widzę, że w tych samych miejscach bywamy...właśnie parę dni temu jak z tych pięknych okolic wróciłam...jestem pod ich wrażeniem, a Narew jest piękna i bardzo ładnie została ujęta...pozdrawiam:))

Autor: Jolanta Kolinko_nieaktywny   Dodano: 2010-05-05  20:54:35
Świetny kadr, bardzo mi się podoba.

Autor: JureK   Dodano: 2010-05-04  22:41:39
Warta, warto - zdecydowanie tak!!! Jest wiele pięknych i jedynych w swoim rodzaju miejsc.

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-04-22  12:39:58
Jakże swojski,słowiański widok:) Szeroko rozlana rzeka z zielonymi łąkami i drzewami na brzegach,a nad wszystkim błękitne niebo z białymi obłoczkami:))) Pozdrawiam:) Nigdy jeszcze nie byłam na Podlasiu,a widzę,że warto,bo to piękne zielone i czyste tereny:)

Autor: Halina   Dodano: 2010-04-22  12:00:47
zobacz wszystkie komentarze w serwisie