Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Synagoga w Tykocinie - menora

Galeria: Tykocin Włącz pokaz slajdów

 
Synagoga w Tykocinie - menora

Tytuł zdjęcia: Synagoga w Tykocinie - menora


Autor: Aleksandra Białas
Data dodania: 2010-08-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2826 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Tykocin
Kraina: Podlasie
Województwo: podlaskie
Tagi: judaica  
Schowaj mapę

Tykocin

Tykocin to bezsprzecznie jedno z najpiękniejszych miasteczek w Polsce. Zachowane zabytki oraz układ przestrzenny sprawiają, że jest to także najcenniejszy zespół architektoniczny na Białostocczyźnie i jeden z najcenniejszych w kraju.

W centrum miasteczka znajduje się stary rynek w kształcie wydłużonego trapezu, który jest osią miasteczka. Na jego środku stoi pomnik Stefana Czarnieckiego z 1763 r. dłuta Pierre Coudraya, będący jednym z pierwszych świeckich pomników w Polsce.

We wschodniej pierzei rynku znajduje się niezwykle reprezentacyjny barokowy kościół Świętej Trójcy z l. 1742 - 49 o układzie przestrzennym przypominającym świeckie założenia pałacowe z XVIII w. W miasteczku zachowała się także zabytkowa synagoga z 1642 r., w której mieści się muzeum judaistyczne oraz odbudowany z ruiny zamek wzniesiony w 2 poł. XV wieku.

Tykocin bywa często nazywany podbiałostockim Kazimierzem i trzeba przyznać, że trafne to stwierdzenie. Tutejszy klimat, malownicze położenie nad brzegiem Narwi, parterowe, drewniane domy z XVIII i XIX wieku, dominujący na uliczkach bruk sprawiają, że jest to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Synagoga w Tykocinie - menora
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Kultura żydowska, aczkolwiek mało mi znana, to jednak dzięki PolskimKrajobrazom została przeze mnie doceniona i powoli zaczynam się nią interesować. Bardzo dobre zdjęcie jak i cały reportaż pani Oli.

Autor: piotr55   Dodano: 2010-08-02  20:26:19
zobacz wszystkie komentarze w serwisie