Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Fragment fortu VII

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Fragment fortu VII

Tytuł zdjęcia: Fragment fortu VII


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-08-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 191 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jedną z niezwykłych atrakcji Torunia jest stosunkowo mało znana XIX-wieczna Twierdza, w skład której wchodzi ponad 150 obiektów, w tym 15 dużych fortów. Zwykle wycieczki koncentrują się na zwiedzaniu historycznego centrum Średniowiecznego Zespołu Miejskiego, który wpisany jest na Listę UNESCO, nie wiedząc czasami nawet o tym, że oprócz zabytkowych obiektów, Mikołaja Kopernika i smacznych pierników, miasto dysponuje historycznymi obiektami militarnymi. Twierdza Toruń jako całość jest niezwykle cenna militarnie w skali europejskiej i jednym z największych systemów fortyfikacyjnych na terenie dzisiejszej Polski; powstała bowiem w okresie zaboru pruskiego dla obrony ówczesnej wschodniej granicy Królestwa Prus, a Toruń stał się twierdzą o znaczeniu warowni państwowej. Na zdjęciu: Fragment Fortu VII z zewnątrz, który znajduje się przy ul. Szosa Okrężna.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Fragment fortu VII
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych