Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ku pamięci i przestrodze

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Ku pamięci i przestrodze

Tytuł zdjęcia: Ku pamięci i przestrodze


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-09-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 273 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Będąc w toruńskiej osadzie Barbarka, każdy powinien przejść stąd na cmentarz pomordowanych przez niemieckiego okupanta (to tylko nieco ponad 1 km, a trasa jest oznakowana), aby zobaczyć ogrom nienawiści Niemców do Polaków (widać to również dzisiaj w Unii Europejskiej). Dziś jest to Miejsce Pamięci Narodowej, ale wtedy... Wtedy na podstawie wcześniej przygotowanych list, Niemcy precyzyjnie przeprowadzili akcję masowych aresztowań przedstawicieli wszystkich warstw społecznych, głównie jednak inteligencji polskiej. O życiu lub śmierci więźniów decydowała urzędująca tzw. Mordkomission. Przed wywózką do lasu, skazanych umieszczano w celi śmierci nr 22, tzw. Todeszelle w Forcie VIII, potem w ciemnicy, skąd wywożono do lasu na rozstrzelanie. Gdy zabici powpadali do wcześniej wykopanych dołów  zostali zasypani. Ale w 1945 r., przed ucieczką niemieckich zbrodniarzy z Torunia, doły odkopano, a zwłoki spalono, aby zatrzeć ślady swojej nieludzkiej działalności. W okresie od października 1939 r. do stycznia 1940 r., ten niewielki teren w środku lasu, z dala od głównej drogi, stał się miejscem męczeństwa i śmierci ponad 1500 polskich obywateli Torunia i okolic, a niemieccy mordercy, zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen i nadzorowani przez SS, uniknęli odpowiedzialności. Na zdjęciu: Główny pomnik na cmentarzu Pamięci Narodowej na Barbarce, a ten mały w lewym dolnym rogu zdjęcia  to pomnik harcerzy zamordowanych przez niemieckiego okupanta.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: cmentarze  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ku pamięci i przestrodze
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych