Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Przyciąga turystów

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Przyciąga turystów

Tytuł zdjęcia: Przyciąga turystów


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-11-19
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 180 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Sezon turystyczny w pełni, nic więc dziwnego, że w Toruniu zrobiło się na ulicach tłoczno, zwłaszcza w śródmieściu. Wycieczki zbiorowe, kolonie i indywidualne osoby krążą po starówce, a jest tu co oglądać. Chociażby taką Krzywą Wieżę (na zdjęciu)  ta zawsze przyciąga turystów. W wieku XV  XVII na parterze swoją pracownię miał puszkarz, a na wyższych kondygnacjach mieszkał. W okresie zaboru pruskiego (XIX wiek), parter przeznaczony był na kuźnię forteczną  "góra" z pewnością nadal była mieszkaniem, tylko lokator się zmienił. Ale już na początku XX wieku władze miasta przeznaczyły obiekt na lokale mieszkalne dla kilku rodzin, ale parter jeszcze długie lata był kuźnią (pamiętam to ze swoich lat młodości). Dopiero w II połowie XX wieku, przeprowadzono kapitalny remont i ten krzywy obiekt w całości przekazano instytucjom kultury. I tak jest do dzisiaj. Więcej historii na jego temat można przeczytać w artykule pt. Średniowieczne baszty Torunia, jaki opublikowałem w ekskluzywnym czasopiśmie krajoznawczo-turystycznym POZNAJ SWÓJ KRAJ (nr 10/2017). Polecam tę lekturę.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: fortyfikacje  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Przyciąga turystów
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych