Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Podsufitowa ozdoba

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Podsufitowa ozdoba

Tytuł zdjęcia: Podsufitowa ozdoba


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2022-11-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 235 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ta podsufitowa ozdoba (na zdjęciu)  to element dekoracyjny głównej sali widowiskowej Teatru im. Wilama Horzycy. Gdy w 1904 roku budynek teatru oddano do użytku, nazywany został Stadttheater Thorn, czyli Teatrem Miejskim w Toruniu, ale wówczas  aż do 1920 roku, kiedy miasto powróciło do Macierzy  nie wystawiano w nim sztuk w języku polskim. Ówczesne pruskie władze bardzo dbały o to, aby ze świadomości polskiego społeczeństwa bezpowrotnie wymazać jego polskość. Uroczyste otwarcie Państwowego Teatru Narodowego w Toruniu miało miejsce 28 listopada 1920 roku. W okresie okupacji niemieckiej w toruńskim gmachu teatralnym działała niemiecka opera i operetka, i dopiero po II wojnie światowej, teatr ponownie przeszedł w polskie ręce. Najwybitniejszą osobowością twórczą okresu powojennego niewątpliwie był Wilam Horzyca  jeden z największych polskich inscenizatorów i reformatorów teatru, który w latach 1945  1948 był dyrektorem tej placówki. W 1960 roku upamiętniono tę postać nadając toruńskiemu teatrowi jego imię.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: inne zabytki  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Podsufitowa ozdoba
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych