Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Alegoria na muralu

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Alegoria na muralu

Tytuł zdjęcia: Alegoria na muralu


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-10-28
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 275 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Alegorią posługiwano się już w starożytności, także w średniowieczu stosowano ją dosyć często, ale tak na dobre rozpowszechniła się dopiero w okresie renesansu, a zwłaszcza baroku. Taka alegoria pojawiła się na południowej ścianie budynku Domu Studenckiego nr 12 przy ul. Reja 25 w Toruniu. W 2018 roku boczną ścianę dawnej księgarni UMK, a obecnie siedziby Działu Promocji i Komunikacji tej uczelni, toruński artysta  Andrzej Poprostu ozdobił muralem zgodnie z sugestią profesora tej toruńskiej uczelni, dr hab. Mieczysława Kunza, który chciał, aby na muralu ukazać toruński uniwersytet jako ośrodek badawczy, stojący na silnych filarach. I choć wtedy jeszcze UMK nie był uczelnią badawczą  zmierzał jednak w tę stronę i zamiar się ziścił w październiku 2019 roku. To wtedy właśnie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, jako jednej z 10 polskich uczelni, w konkursie "Inicjatywa Doskonałości  Uczelnia Badawcza", toruńskiej placówce akademickiej przyznało status uczelni badawczej, co jest dla niej wielkim prestiżem (w konkursie wzięło udział 20 polskich uczelni, które spełniały warunki wstępne dotyczące kategorii naukowych, uzyskanych podczas ostatnie parametryzacji). Na zdjęciu: Wspomniany mural, o którym więcej można dowiedzieć się z materiału pt. "Uczelnia badawcza na muralu", jaki na swoim blogu PO TORUNIU zamieścił mój syn, Michał. https://potoruniu.blogspot.com/2020/01/uczelnia-badawcza-na-muralu.html Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: murale  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Alegoria na muralu
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych