Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Jubilat we mgle

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Jubilat we mgle

Tytuł zdjęcia: Jubilat we mgle


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2023-12-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 224 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Właśnie10 lat temu uruchomiono w Toruniu nowy most drogowy przez Wisłę i nadano mu imię gen. Elżbiety Zawackiej. Dla mieszkańców miasta była to jedna z ważniejszych (jeśli nie najważniejszych) inwestycji, dzięki której ruch kołowy w centrum miasta znacznie zmalał. Teraz dziennie nowym mostem przejeżdża nawet 32 tys. pojazdów. Badania symulacyjne pokazały wyraźnie, że oddanie tej przeprawy do użytku było wielką koniecznością, ponieważ most im. Marszałka Piłsudskiego w centrum Torunia  jedyna, jak dotąd przeprawa drogowa przez Wisłę, musiała wytrzymać natężenie, które wynosiło wtedy 43 tys. pojazdów na dobę. O moście gen. Elżbiety Zawackiej mówi się, że to fantastyczna architektura i znakomita jakość jego wykonania. I tak też jest, bo w innym przypadku nie byłby nagradzany prestiżowymi nagrodami (m.in. w 2014 roku uznany przez Kapitułę Konkursu Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej za Dzieło Mostowe Roku 2013. Ale droga do jego powstania nie była ani prosta, ani krótka, bo co do tego, że drugi most powinien powstać  zgadzali się wszyscy, ale było kilka różnych koncepcji, które ostro ścierały się ze sobą. Ostatecznie wygrała ta, która umiejscowiła mostu na wysokości ul. Wschodniej (na prawym brzegu Wisły) z całą infrastrukturą dojazdową. Budowa przeprawy trwała ponad dwa lata. Po oddaniu jej do użytku, rozpoczął się kapitalny remont starego mostu Piłsudskiego (już ukończony). Obecnie władze Torunia podpisały umowę na opracowanie koncepcji trzeciego mostu w mieście, łączącego oba brzegi Wisły. Projekt ma być gotowy w połowie 2025 roku. Powstanie prawdopodobnie w zachodniej części miasta. Na zdjęciu: Most Zawackiej we mgle.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: mosty  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Jubilat we mgle
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych