Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Dwie kamienice - jedno muzeum

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Dwie kamienice - jedno muzeum

Tytuł zdjęcia: Dwie kamienice - jedno muzeum


Autor: Lech Kadlec
Data dodania: 2024-01-03
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 215 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Te dwie gotyckie kamienice widoczne na załączonej fotografii, stojące przy ul. Kopernika 15 i 17 w Toruniu, od 1960 roku funkcjonują jako muzeum  Dom Mikołaja Kopernika  które jest oddziałem toruńskiego Muzeum Okręgowego. Początkowo sądzono, że miejscem urodzin słynnego astronoma była kamienica pod nr 17, ale późniejsze ustalenia wskazują raczej na kamienicę nr 15. Wobec tych rozbieżności przyjąć należy, iż jedna z nich zamieszkiwana była co najmniej od 1464 roku przez rodziców astronoma. A rodzicami Mikołaja Kopernika byli (też) Mikołaj (określany jako starszy) oraz Barbara z domu Watzenrode. Od 1468 roku ojciec Kopernika był także właścicielem połowy domu przy Rynku Staromiejskim 36 i przeprowadził się tam z rodziną najpóźniej w roku 1480. Jednak wobec braku jakichkolwiek źródeł o rodzinie Koperników z lat 1468-1480 nie sposób dziś rozstrzygnąć, gdzie tak naprawdę 19 lutego 1473 roku ujrzał światło dzienne przyszły astronom. Podobnie jest z wiedzą  a raczej niewiedzą odnośnie miejsca urodzenia jego starszego brata  Andrzeja oraz dwóch sióstr: Barbary i Katarzyny. Początki kamienicy przy ulicy Kopernika 15 sięgają przełomu XIII i XIV wieku, ale jej obecna bryła o trzech kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej, pochodzi z wieku XV. Mimo późniejszych zmian należy ona do najlepiej zachowanych gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu. Podczas renowacji przeprowadzonej w latach 1972-1973, oprócz bogatej elewacji frontowej ze szczytem schodkowym, z pietyzmem odtworzono dużą sień na parterze (około 5 m wysokości), stanowiącą główne pomieszczenie domu. Pełniła ona funkcję sklepu, tutaj też w chwilach wolnych od pracy przesiadywała chętnie cała rodzina.
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Tagi: muzea  
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Dwie kamienice - jedno muzeum
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych