Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: ToruńWłącz pokaz slajdów

Toruń. U zbiegu trzech ulic: Szerokiej, Wielkie Garbary, Królowej Jadwigi.
Toruń. Zaułki.
Toruń. Zabytkowa kamienica na Starym Mieście.
Toruń. Nowe budownictwo obok bramy wejściowej na zamek krzyżacki.
Toruń. Fragment zamku krzyżackiego.
Toruń. Mury zamku krzyżackiego.
Totuń. Zamek krzyżacki.
Panorama Torunia widziana z lewego brzegu Wisły.
Most im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu.
herb Torunia
Kościół św. Jakuba
Kamienica Pod Gwiazdą
Teatr im. Wilama Horzycy
toruńskie kamienice
Toruń nocą
Ratusz Staromiejski
Starówka widziana z Kępy Bazarowej
Starówka widziana z Kępy Bazarowej
toruński koniec dnia
Toruń -  most nad Wisłą
Toruń

Toruń

miejscowość

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.