Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Panorama Torunia widziana z lewego brzegu Wisły.

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Panorama Torunia widziana z lewego brzegu Wisły.

Tytuł zdjęcia: Panorama Torunia widziana z lewego brzegu Wisły.


Autor: pmarzena
Data dodania: 2011-03-10
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.75  Ocen: 4  Odsłon: 1536 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
 
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Panorama Torunia widziana z lewego brzegu Wisły.
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Fajny klimat.

Autor: tronic81   Dodano: 2011-03-29  21:14:40
Dziękuję za miłe słowa :) Do takiej fotografii przydałby mi się obiektyw szerokokątny.

Autor: pmarzena   Dodano: 2011-03-12  11:21:53
idealne

Autor: Adam Prończuk   Dodano: 2011-03-11  23:13:20
Bardzo ładne

Autor: Waldemar Siatka (waldzior)   Dodano: 2011-03-11  23:05:04
piękna symetria i kolorystyka!

Autor: Joanna Mamczur (Obiektyw subiektywny)   Dodano: 2011-03-10  22:16:44
zobacz wszystkie komentarze w serwisie