Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Toruń - zaproszenie do zakupów

Galeria: Toruń Włącz pokaz slajdów

 
Toruń - zaproszenie do zakupów

Tytuł zdjęcia: Toruń - zaproszenie do zakupów


Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska
Data dodania: 2009-09-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 2582 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Co do zasady zdjęcie powyżej nie wymaga komentarza. Co najwyżej można w tym miejscu przytoczyć inne przypadki absurdów w otaczającej nas rzeczywistości. Mi przypomina się okres, kiedy każdy szyld i każda nazwa firmy musiały zawierać jakiś element obcy, aby brzmieć poważnie. I tak, gdzieś w okolicach Cisnej trafiłem na... "Żętyca Drink Bar".
Miejscowość: Toruń
Kraina: Dolina Wisły
Województwo: kujawsko-pomorskie
Schowaj mapę

Toruń

Toruń - jest jednym z najstarszych miast Polski. To, że urodził się tu Mikołaj Kopernik - wie chyba każdy; także i to, że miasto leży nad Wisłą, chociaż jest to tylko częścią prawdy, ponieważ można również powiedzieć, że i nad Drwęcą, a i Struga - choć to bardzo wąziutka rzeczka, a raczej strumyczek – przecina miasto i w dużej swojej części przepływa pod nim. Swoje ujście ma w pobliżu starego mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego, gdzie wpada do Wisły.

Miasto po prawej stronie rzeki - to tereny Pomorza; lewobrzeżny Toruń, leży już na Kujawach. Swego czasu, przez miasto prowadził słynny "bursztynowy szlak". W 1230 r. Krzyżacy, tworząc państwo krzyżackie, nadali miastu trochę współczesności. Ale na skutek częstych powodzi, trzeba było je przenieść na wyższe tereny (obecnie jest to śródmieście Torunia) i wówczas nadano tej nowej osadzie - Nowemu Miastu - prawa miejskie.

W 1411 r. zawarto tu "pokój toruński", który zakończył wielką wojnę polsko-krzyżacką, trwającą 12 lat. Ale kolejna wojna obu narodów, wybuchła już w 1454 r. i trwała kolejne 13 lat. W połowie XVII w. rozpoczęto budowę fortyfikacji bastionowych. W 1703 r. Szwedzi dotkliwie zbombardowali jednak miasto, a 5 lat później, ludność zdziesiątkowała dżuma. W 1793 r. do Torunia wkroczyły wojska pruskie, ale paradoksalnie, to one przyczyniły się do rozwoju miasta.

II wojna światowa, na szczęście, oszczędziła Toruń, który dziś jest prężnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym, bo gospodarczo - po ostatnich latach reformy - mocno podupadł. Największe przedsiębiorstwa w mieście, jakimi się szczycono, chociażby: Elana, Czesanka, Towimor, Polchem, Apator - albo całkowicie przestały istnieć, albo działają w bardzo znikomym wymiarze. Natomiast Toruń poszczycić się może zabytkami, które w 1997 r. wpisane zostały na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Toruń - zaproszenie do zakupów
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Przy ul. Szerokiej :)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2009-09-21  19:12:58
A gdzie w Toruniu można spotkać takie "misiowe" klimaty?

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-09-21  08:29:33
Bereja poprawiony :-). A hasło po prostu miód.

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2009-09-19  20:57:31
Oczywiście, Bareja :)...literówka do korekty, to roztrzepanie pourlopowe :). W Toruniu coraz więcej jest takich odwołań do klimatu PRL i lżejszego podejścia do własnej historii. Miś...czy kultowy już dziś Rejs, który rozpoczął się na przystani przy Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu :)

Autor: Marta Jóźwiak - Jagodzińska   Dodano: 2009-09-19  15:54:19
Barei chyba? ;)

Autor: Joanna Siegel   Dodano: 2009-09-19  10:29:20
Samo życie - dobre :).

Autor: Krzysztof Wydra   Dodano: 2009-09-18  19:44:29
zobacz wszystkie komentarze w serwisie