Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Stogi siana w Puszczy Kampinoskiej

Galeria: Puszcza Kampinoska Włącz pokaz slajdów

 
Stogi siana w Puszczy Kampinoskiej

Tytuł zdjęcia: Stogi siana w Puszczy Kampinoskiej


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-12-18
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3835 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ostatnie stogi na siano sfotografowane w Puszczy Kampinoskiej pomiędzy Roztoką, a Aleksandrowem. Niegdyś był to nieodłączny element polskiego krajobrazu. Dziś takie widoki możemy podziwiać  tylko na otwartych przestrzeniach w nielicznych parkach narodowych, gdzie kultywuje się zwyczaj wykaszania łąk, zwłaszcza bagiennych.
Kraina: Puszcza Kampinoska
Województwo: mazowieckie
Tagi: pola i łąki  
Schowaj mapę

Puszcza Kampinoska

Puszczą Kampinoską nazywane są dzisiaj kompleksy leśne położone na dnie pradoliny Wisły, na północny-zachód od Warszawy, na obszarze ograniczonym od wschodu i północy korytem Wisły, od zachodu korytem Bzury, od południa skarpą wysokiego tarasu Równiny Błońskiej.

W krajobrazie puszczy dominują obecnie dwa charakterystyczne, kontrastujące ze sobą, elementy: wydmy i bagna. W miejscu ich styku napotykamy bardzo duże różnice wysokości dochodzące nawet do 20 - metrów deniwelacji, które urozmaicają pozornie monotonną powierzchnię Niziny Mazowieckiej.

Kampinoskie wydmy tworzą jeden z najciekawszych w Europie kompleksów wydm śródlądowych. Jeśli dodamy do tego przepiękne i dzikie bagna, rozpościerające się pomiędzy pasami wydm, z jednym z najpiękniejszych bagien w Polsce - Cichowąż, otrzymamy pełen obraz tej urokliwej i niedostępnej krainy.

Od 1959 roku niemal cały obszar puszczy objęty jest ochroną w ramach Kampinoskiego Parku Narodowego.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych