Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Granica - fragment Alei Trzeciego Tysiąclecia

Galeria: Puszcza Kampinoska Włącz pokaz slajdów

 
Granica - fragment Alei Trzeciego Tysiąclecia

Tytuł zdjęcia: Granica - fragment Alei Trzeciego Tysiąclecia


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-03-04
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4584 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: W Granicy obok niewielkiego skansenu znajduje się tzw. Aleja Trzeciego Tysiąclecia. Wzdłuż niej w latach 1999 - 2000 posadzili młode dęby m.in. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej i Prymas Polski oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Przy każdym drzewku zainstalowano specjalną tabliczkę, z której możemy dowiedzieć się kto je sadził. Co prawda obecnie, tak szumnie nazywana, aleja nie robi zbyt dużego wrażenia, to z pewnością niesie w sobie szlachetne przesłanie.
Miejscowość: Granica
Kraina: Puszcza Kampinoska
Województwo: mazowieckie
Tagi: pomniki przyrody  
Schowaj mapę

Puszcza Kampinoska

Puszczą Kampinoską nazywane są dzisiaj kompleksy leśne położone na dnie pradoliny Wisły, na północny-zachód od Warszawy, na obszarze ograniczonym od wschodu i północy korytem Wisły, od zachodu korytem Bzury, od południa skarpą wysokiego tarasu Równiny Błońskiej.

W krajobrazie puszczy dominują obecnie dwa charakterystyczne, kontrastujące ze sobą, elementy: wydmy i bagna. W miejscu ich styku napotykamy bardzo duże różnice wysokości dochodzące nawet do 20 - metrów deniwelacji, które urozmaicają pozornie monotonną powierzchnię Niziny Mazowieckiej.

Kampinoskie wydmy tworzą jeden z najciekawszych w Europie kompleksów wydm śródlądowych. Jeśli dodamy do tego przepiękne i dzikie bagna, rozpościerające się pomiędzy pasami wydm, z jednym z najpiękniejszych bagien w Polsce - Cichowąż, otrzymamy pełen obraz tej urokliwej i niedostępnej krainy.

Od 1959 roku niemal cały obszar puszczy objęty jest ochroną w ramach Kampinoskiego Parku Narodowego.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych