Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Było obejście, była zagroda, było życie - Górki

Galeria: Puszcza Kampinoska Włącz pokaz slajdów

 
Było obejście, była zagroda, było życie - Górki

Tytuł zdjęcia: Było obejście, była zagroda, było życie - Górki


Autor: renifer
Data dodania: 2009-08-05
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3441 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Jest to teren Kampinoskiego PN, stąd ludzi wysiedlano. Historia podaje o bohaterstwie ludzi puszczańskich w czasach zaborów, powstań i wojen. Więc człowiek z Puszczą był zawsze związany i zamieszkiwał jej tereny. Zrobiono czystkę w ramach ochrony przyrody, środowiska. Oni żyli zgodnie z naturą i nie byli dla niej zagrożeniem. Większym zagrożeniem są dacze i infrastruktura na obrzeżu KPN, zamieszkała przez ludzi niby kochających naturę. Pchających się do niej na quad'ach z psami na luzie i kraszących wszystkie zakątki woreczkami śmieci. Oni myślą, że ona ma im służyć w sposób taki jaki dla nich jest wygodny. Ma być im podporządkowana, albo zginąć. Puszcza jest niczyja; nie moja ani twoja, ani nasza, jeno boża, święta!
Miejscowość: Górki
Kraina: Puszcza Kampinoska
Województwo: mazowieckie
 
Schowaj mapę

Puszcza Kampinoska

Puszczą Kampinoską nazywane są dzisiaj kompleksy leśne położone na dnie pradoliny Wisły, na północny-zachód od Warszawy, na obszarze ograniczonym od wschodu i północy korytem Wisły, od zachodu korytem Bzury, od południa skarpą wysokiego tarasu Równiny Błońskiej.

W krajobrazie puszczy dominują obecnie dwa charakterystyczne, kontrastujące ze sobą, elementy: wydmy i bagna. W miejscu ich styku napotykamy bardzo duże różnice wysokości dochodzące nawet do 20 - metrów deniwelacji, które urozmaicają pozornie monotonną powierzchnię Niziny Mazowieckiej.

Kampinoskie wydmy tworzą jeden z najciekawszych w Europie kompleksów wydm śródlądowych. Jeśli dodamy do tego przepiękne i dzikie bagna, rozpościerające się pomiędzy pasami wydm, z jednym z najpiękniejszych bagien w Polsce - Cichowąż, otrzymamy pełen obraz tej urokliwej i niedostępnej krainy.

Od 1959 roku niemal cały obszar puszczy objęty jest ochroną w ramach Kampinoskiego Parku Narodowego.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych