Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wrzosy na ścieżce przyrodniczej KPN - Dolinką Roztoki

Galeria: Puszcza Kampinoska Włącz pokaz slajdów

 
Wrzosy na ścieżce przyrodniczej KPN - Dolinką Roztoki

Tytuł zdjęcia: Wrzosy na ścieżce przyrodniczej KPN - Dolinką Roztoki


Autor: Magdalena Jachura
Data dodania: 2009-09-23
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 3  Odsłon: 5319 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ścieżka przyrodnicza "Dolinką Roztoki" należy do najpiękniejszych w Kampinoskim Parku Narodowym. Chociaż jej długość wynosi zaledwie 1,5 km zadziwia bogactwem krajobrazu. Początkowo prowadzi przez wydmy, docierając do skraju lasu, skąd roztacza się rozległy widok na łąki. Następnie prowadzi wzdłuż Kanału Zaborowskiego i zatrzymuje się przy tamie bobrów.
Kraina: Puszcza Kampinoska
Województwo: mazowieckie
Tagi: przyroda  
Schowaj mapę

Puszcza Kampinoska

Puszczą Kampinoską nazywane są dzisiaj kompleksy leśne położone na dnie pradoliny Wisły, na północny-zachód od Warszawy, na obszarze ograniczonym od wschodu i północy korytem Wisły, od zachodu korytem Bzury, od południa skarpą wysokiego tarasu Równiny Błońskiej.

W krajobrazie puszczy dominują obecnie dwa charakterystyczne, kontrastujące ze sobą, elementy: wydmy i bagna. W miejscu ich styku napotykamy bardzo duże różnice wysokości dochodzące nawet do 20 - metrów deniwelacji, które urozmaicają pozornie monotonną powierzchnię Niziny Mazowieckiej.

Kampinoskie wydmy tworzą jeden z najciekawszych w Europie kompleksów wydm śródlądowych. Jeśli dodamy do tego przepiękne i dzikie bagna, rozpościerające się pomiędzy pasami wydm, z jednym z najpiękniejszych bagien w Polsce - Cichowąż, otrzymamy pełen obraz tej urokliwej i niedostępnej krainy.

Od 1959 roku niemal cały obszar puszczy objęty jest ochroną w ramach Kampinoskiego Parku Narodowego.

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych